Więzienie i ogromna grzywna za niszczenie komputerów z użyciem "USB Killer"

Więzienie i ogromna grzywna za niszczenie komputerów z użyciem "USB Killer"

 Były student przyznał się do zniszczenia 66 komputerów należących do College of Saint Rose w Albany w stanie Nowy Jork, wykorzystując urządzenie znane jako "USB Killer".  W lutym tego roku 27-letni Vishwanath Akuthota, obywatel Indii, który przebywał w USA dzięki wizie studenckiej, zniszczył 59 komputerów z systemem Windows, 7 komputerów Apple, kilka monitorów  oraz  pulpity wyposażone w porty USB. Dokonał tego wykorzystując urządzenie "USB Killer", które po podłączeniu do portu USB zaczyna ładować wbudowane kondensatory aż uzyska wymagane wysokie napięcie. Następnie zgromadzona energia jest uwalniania do urządzenia, do którego podłączono destrukcyjne narzędzie.

Vishwanath Akuthota mówił "Zaraz go zabiję" a następnie wkładał USB Killer'a do portu w komputerze. I tak 66 razy.

Jak można się domyślać, uwolniona energia przeciąża i niszczy port USB komputera oraz dalsze systemy elektryczne. USB Killer można łatwo zamówić przez internet, a osoby z odrobiną zdolności manualnych mogą same stworzyć takie urządzenie z łatwo dostępnych podzespołów elektronicznych.  Nowy protokół uwierzytelniania kryptograficznego w USB-C ma rzekomo umożliwiać zapobieganie tego rodzaju atakom, jednakże niektórzy są zdania, że ​​przy użyciu odpowiednich urządzeń, protokół ten może być nadal omijany. W oświadczeniu prasowym oznajmiono, że Akuthota nagrywał swoje działania przy pomocy iPhone'a, co zapewne jest powodem jego przyznania się do winy (co w świetle zgromadzonych dowodów i tak nie miało większego znaczenia). Na filmie mówił "Zaraz go zabiję" a następnie wkładał USB Killer'a do portu w komputerze. I tak kilkadziesiąt razy.

Akuthota został oskarżony o dokonanie zniszczeń w sprzęcie, które wyceniono na 51109 dolarów, do tego należy doliczyć czas pracowników przeznaczony na dochodzenie i wymianę zniszczonego sprzętu, co daje kolejne 7362 dolary. Oskarżony zgodził się zapłacić uczelni całą tę kwotę, w ramach swojej kary. Akuthota ukończył College of Saint Rose z tytułem magistra w 2017 roku. Nie wiadomo co skłoniło go do masowego niszczenia sprzętu, jednak patrząc na agresję widoczną w nagraniach, mogła to być forma zemsty. Za swój czyn Akuthota może spędzić 10 lat w więzieniu oraz zostać obciążony grzywną w wysokości 250000 dolarów. Do tego dochodzi 3-letni nadzór po opuszczeniu więzienia.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Więzienie i ogromna grzywna za niszczenie komputerów z użyciem "USB Killer"

 0