Wikipedia zamierza walczyć z toksycznymi użytkownikami

Wikipedia zamierza walczyć z toksycznymi użytkownikami

Wikipedia zmienia nieco dotychczasowe zasady postępowania wobec tokstycznych użytkowników w tym redaktorów strony. Jak wiemy, to m.in. społeczność przyczynia się do powstawania nowych wpisów w encyklopedii czy aktualizowania na bieżąco konkretnych informacji. Niestety wśród tej grupy nie brakuje osób nietolerancyjnych, jak również trolli wywracających cały wpis do góry nogami. Katherine Maher, szefowa Wikipedii przyznała, że wszyscy mają pracować nad zwiększeniem bezpieczeństwa na stronie, na której wszyscy muszą czuć się mile widziani i w tej sytuacji każda perspektywa ma znaczenie. Od pewnego czasu Wikipedia zmaga się z oskarżeniami o nierównym traktowaniu, chociażby kobiet twierdzących, że ich wkład jest kontestowany przez męską część serwisu. Podobny problem dotyczy ludzi transpłciowych, którzy dodatkowo mają otrzymywać rozmaite pogróżki. Przypadki prześladowania dotyczą przede wszystkim cofnięcia zmian wprowadzonych przez danego wolontariusza przez innego redaktora, co zmusza tego pierwszego do powtórzenia wykonanej pracy.

Wikipedia zmienia nieco zasady dotyczące toksycznych użytkowników w tym redaktorów internetowej encyklopedii, którzy w przypadku łamania regulaminu będą surowiej karani.

Wikipedia zamierza walczyć z toksycznymi użytkownikami

Zmiany przegłosowała rada nadzorcza Wikimedia Foundation, do której należy Wikipedia, zaś regulacje wejdą w życie maksymalnie do końca 2020 roku. Dobrze, że internetowa encyklopedia uważana powszechnie za wiarygodne źródło informacji stara się walczyć z toksycznym zachowaniem i pewnego rodzaju dezinformacją. Po ratyfikacji regulaminu osoby uznane za toksyczne lub po prostu łamiące zasady dostaną bana, a nawet zostanie im ograniczony dostęp do strony. Co ciekawe jak zauważył dr Larry Sanger opcja tworzenia treści na Wikipedii to nie jedyna jej słabsza strona. Ekspert przyznał rok temu, że autorzy wielu wpisów nie są obiektywni oraz bezstronni w związku z tym optował za wprowadzeniem dodatkowych zabezpieczeń, aczkolwiek przeciwny temu był Jimmy Wales, jeden z założycieli Wikipedii. Mimo że na platformie pracują normalni redaktorzy, to zdaniem Sangera cały system nie funkcjonuje należycie. Ponadto były założyciel encyklopedii uważa, że wyselekcjonowane hasła są zbyt mocno chronione, a przy okazji istnieje mocna wewnętrzna cenzura treści.

Jimmy Wales, współzałożyciel Wikipedii ogłosił przed rokiem, że uruchamia serwis społecznościowy o nazwie WT: Social mający konkurować z Facebookiem oraz Twitterem, ale podstawową różnicą względem tych serwisów będzie finansowanie platformy przy pomocy darowizn od użytkowników, a nie z reklam. WT: Social (WikiTribune) już działa i zaraz po starcie zarejestrowanych na stronie było przeszło 50 tysięcy osób (zapewne liczba ta aktualnie jest większa), aczkolwiek sama rejestracja nie wystarczy, by od razu stać się częścią tej społeczności. Po wypełnieniu formularza trafia się bowiem na listę oczekujących, z kolei całość da się przyspieszyć wpłatą lub zaproszeniem od znajomych. Wydaje się jednak, iż platformie ciężko będzie walczyć z gigantem pokroju Facebooka, który mimo kontrowersji wciąż pozostaje chętnie wybieranym narzędziem wśród internautów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wikipedia zamierza walczyć z toksycznymi użytkownikami

 0