Windows 10 instaluje internetową wersję pakietu Office bez zgody użytkowników

Windows 10 instaluje internetową wersję pakietu Office bez zgody użytkowników

Obowiązkowe aktualizacje nie są niczym nowym dla użytkowników systemu operacyjnego Windows 10, ale mimo wszystko najnowsze poczynania Microsoftu i tak zaskoczyły nawet świadomych użytkowników. Ci donoszą bowiem, że najnowszy OS giganta z Redmond w ostatnim czasie samodzielnie się resetuje i bez ich pozwolenia instaluje aplikacje Word, Excel, Outlook i PowerPoint w internetowej wersji Progressive Web App (PWA), które uruchomić można za pomocą przeglądarki internetowej. Te pojawiają się w menu Start i co warto podkreślić, nie dotyczy to jedynie użytkowników programu Insider, ponieważ o sytuacji donoszą także osoby, które używają standardowej edycji Windowsa 10. 

Widnows 10 w ostatnim czasie samodzielnie się resetuje i bez ich pozwolenia użytkowników instaluje internetowe wersje aplikacji Word, Excel, Outlook i PowerPoint.

Windows 10 instaluje internetową wersję pakietu Office bez zgody użytkowników

Screenshot: Sean Hollister/The Verge

Samo w sobie może nie byłoby to takie złe, tym bardziej, że otrzymujemy linki do darmowych wersji aplikacji Office, ale gigant z Redmond najwyraźniej nie uczy się błędach, gdyż ponownie robi to bez pytania użytkowników o zgodę, a co więcej resetuje nasze PC bez pozwolenia. W ten sposób może dojść do zakłócenia ważnej pracy (z czym do czynienia miał jeden z redaktorów portalu The Verge), w celu promowania online’owego pakietu biurowego Microsoftu. Microsoft Office PWA to internetowa wersja aplikacji Word, Excel, Outlook i PowerPoint, którą można uruchomić z poziomu takich przeglądarek jak Edge czy Chrome. Całe szczęście, tego typu aplikacje nie zabierają jeszcze miejsca na naszym dysku.

Największym problem ponownie zdaje się tu brak stosownej komunikacji ze strony Microsoftu oraz wymuszanie resetowania komputera bez zgody użytkownika, nie wspominając już obowiązkowych aktualizacjach. Te tłumaczone były przecież przez producenta jako potrzeba zapewnienia użytkownikom bezpieczeństwa i zapobieganie rozpowszechnianiu się oprogramowania malware. Nijak nie da się podciągnąć instalowania aplikacji biurowych na komputerach użytkowników pod tę kategorie. Apple nieco lepiej sobie z tym radzi na macOS, gdzie aktualizacje software’u, nawet jeśli resetują komputer, to przywracają go do dokładnie tego samego stanu, co przed restartem (przez co nie tracimy naszej pracy), gdzie Windows przeważnie wita nas po prostu pulpitem. Na szczęście odinstalowanie Office PWA jest bardzo proste i można zrobić to z poziomu panelu aplikacji.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 10 instaluje internetową wersję pakietu Office bez zgody użytkowników

 0