Windows 10 liderem rynku systemów operacyjnych. Windows 11 daleko w tyle

Windows 10 liderem rynku systemów operacyjnych. Windows 11 daleko w tyle

Dwa lata po premierze Windows 11 nawet nie zbliżył się znacząco do pozycji Windowsa 10, który pozostaje zdecydowanym liderem rynku systemów operacyjnych. Różnice były we wrześniu wyraźnie widoczne.

Windows 11 zdobywa udziały w rynku systemów, ale nadal wyraźnie odstaje od Windowsa 10

Według stanu na wrzesień 2023 r. najnowszy system operacyjny Microsoftu dla komputerów stacjonarnych jest zainstalowany na 23% wszystkich PC na świecie, a Windows 10 działa na 71% wszystkich komputerów z systemem Windows. Tak wynika z raportu firmy analitycznej StatCounter badającej udział w rynku poszczególnych systemów operacyjnych. Natomiast starsze edycje okienek takie jak Windows 7, Windows XP czy Windows 8.1 ustępują miejsca swoim następcom. Wyniki pokazują również, że system Windows 10 zdołał utrzymać udział w rynku, mimo iż Windows 11 odnotował pewne zyski w ostatnich miesiącach, głównie kosztem starszych systemów operacyjnych.

Windows 11 po dwóch latach od wydania nadal pozostaje daleko od swojego poprzednika.

Windows 10 liderem rynku systemów operacyjnych. Windows 11 daleko w tyle
 

Tymczasem inny raport potwierdza pogląd, że gracze przyjęli system Windows 11 nieco bardziej entuzjastycznie niż zwykli użytkownicy. Jak wynika z miesięcznej ankiety Steam Hardware & Software Survey przeprowadzonej przez Valve, z najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu korzysta 37% graczy na platformie Steam, podczas gdy Windows 10 pozostaje niekwestionowanym liderem z 57%. Co ciekawe, udział Windowsa 11 spadł od zeszłego miesiąca o 1,79%, podczas gdy Windows 10 wzrósł o 1,99%.

Jeśli chodzi o starsze wersje systemu operacyjnego, Windows 7 i Windows 8 łącznie mają mniej niż 2 % udziału w rynku wśród graczy Steam, ale prawdopodobnie spadnie on do zera w styczniu 2024 r., kiedy Valve planuje zaprzestać obsługi wersji niż Windows 10 i 11. Wśród systemów operacyjnych innych niż Windows na platformie Steam macOS ma 1,43% udziału, podczas gdy różne dystrybucje Linuksa łącznie uzyskują 1,63%. A wy, z jakiego systemu korzystacie?

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 10 liderem rynku systemów operacyjnych. Windows 11 daleko w tyle

 0