Windows 10 October 2018 Update już jest! Zobaczcie co przynosi

Windows 10 October 2018 Update już jest! Zobaczcie co przynosi

Nowe urządzenia z rodziny Surface to nie jedyne nowości, które zadebiutowały na wczorajszej konferencji Microsoftu. Koncern zaskoczył nas bowiem również udostępnieniem kolejnej dużej aktualizacji dla systemu Windows 10 znanej jako October 2018 Update (wersja 1809). Jest to drugi tegoroczny duży update dla OS giganta z Redmond, po tym jak w kwietniu wprowadzono m.in. funkcję Oś czasu, dzięki, której możemy śledzić, kiedy i na jakich plikach i stronach pracowaliśmy w danym czasie. Nowa aktualizacja Windows w dużej mierze koncentruje się na integracji systemu z telefonami i przynosi Oś czasu dla naszych urządzeń z Androidem i iOS. Ponadto w końcu doczekaliśmy się też debiutu funkcji Twój telefon (Your Phone), która pozwala nam transferować pliki ze smartfona, przeglądać do 25 zdjęć z naszego androidowego telefonu (z systemem w wersji Nougat lub nowszej) oraz obsługiwać wiadomości tekstowe na komputerze (urządzenia muszą znajdować się w tej samej sieci). Wciąż brakuje jednak wsparcia dla MMS-ów czy powiadomień ze smartfona, które zapowiadane były jakiś czas temu.

Nowa aktualizacja Windows w dużej mierze koncentruje się na integracji systemu z telefonami z systemem Android i iOS.

Windows 10 October 2018 Update

Kolejną istotną nowością jest schowek w chmurze, który w końcu pozwala na kopiowanie i przeklejanie danych (tekst do 100 KB lub obraz do 4 MB) pomiędzy różnymi komputerami za pomocą nowego skrótu klawiszowego Windows + V. Co więcej, możemy przechowywać w chmurze historię kopiowanych treści. Schowek w chmurze może okazać się bardzo przydatny, szczególnie kiedy w domu korzystamy z komputera stacjonarnego i chcemy kontynuować pracę, zabierając ze sobą laptopa. Szkoda jedynie, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom, funkcja ta nie jest (jeszcze?) multiplatformowa i na chwilę obecną nie uświadczymy jej na Androidzie czy iOS. Poza tym schowek w chmurze nie obsługuje plików i sformatowanego tekstu. October 2018 Update przynosi też obsługę nowych emoji (Emoji 11)

Znajdziemy tu również wiele pomniejszych, ale istotnych zmian i zapewne wiele osób z miejsca przesiądzie się na ciemny motyw dla eksploratora plików. Warto też wspomnieć o dodaniu informacji o stanie baterii wszystkich podłączonych urządzeń Bluetooth czy nowym narzędziu do robienia screenów (Wycinanie i Szkicowanie), pozwalającym na wycinanie fragmentów ekranu i robienie adnotacji. Zmian doczekała się też przeglądarka Microsoft Edge, gdzie otrzymujemy odmienione zakładki z ustawieniami, blokowanie automatycznego odtwarzania filmów na stronach, a także przypisanie stron do górnego paska mającego ułatwić nam dostęp do nich. Tutaj wprowadzono też nowe funkcje offline, w tym słownik czy ułatwiających czytanie. Na koniec wspomnieć należy jeszcze o dodaniu wsparcia dla technologii DirectX Raytracing (DXR), czyli śledzenia promieni w czasie rzeczywistym, która lada moment zawita do takich gier jak Battlefield V czy Shadow of the Tomb Raider. Całość wygląda jak krok w dobrą stronę, choć szkoda, że zmiany nie są bardziej rewolucyjne. Osoby, które już teraz chcą zapoznać się z Windows 10 October 2018 Update, mogą pobrać aktualizację za pomocą Asystenta aktualizacji systemu Windows 10, a reszta otrzyma update w przyszłym tygodniu (za sprawą  Windows Update).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 10 October 2018 Update już jest! Zobaczcie co przynosi

 0