Windows 10 otrzyma płatne aktualizacje po zakończeniu wsparcia. Microsoft ujawnił ich cenę

Windows 10 otrzyma płatne aktualizacje po zakończeniu wsparcia. Microsoft ujawnił ich cenę

Wsparcie dla Windowsa 10 dobiegnie końca 14 października 2025 roku. Microsoft jednak zaoferuje płatne łatki i właśnie podano, ile trzeba będzie za nie płacić. Warto przypomnieć, iż takie rozwiązanie stosowano już w przypadku Windowsa 7.

Od 14 października 2025 roku Windows 10 nie dostanie nowych funkcji ani poprawek bezpieczeństwa. Ponieważ Windows 10 jest nadal najpopularniejszym systemem operacyjnym Microsoftu, a adaptacja systemu Windows 11 spada, użytkownicy i firmy będą mogli uzyskać po tej dacie rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń (ESU). Firma zapowiedziała taki plan w ubiegłym roku, zaś teraz poznaliśmy cenę pakietu.

Po zakończeniu wsparcia Windowsa 10 Microsoft zaoferuje płatne aktualizacje, które będą dostarczane przez trzy lata.

Koniec wsparcia Windowsa 10 w przyszłym roku. Microsoft ujawnił ceny za przedłużone aktualizacje

Płatne aktualizacje zabezpieczeń po wycofaniu dotychczasowego wsparcia Windowsa 10 będą kosztować użytkowników i firmy 61 USD za urządzenie przez rok, z kolei cena tego abonamentu ma być podwajana każdego roku przez maksymalnie 3 lata. Po pierwszym roku zapłacimy więc 122 USD za jeden sprzęt oraz 244 USD za urządzenie w ostatnim roku tego dodatkowego wsparcia.

Nie da się ukryć, że gigant z Redmond chce takimi stawkami zachęcić użytkowników nie do dalszego korzystania z dziesiątki, ale do migracji na Windowsa 11, który w ostatnim miesiącu zanotował spadek liczby instalacji, a różnica między oboma systemami jest zauważalna i niekorzystna dla tego drugiego. Z drugiej strony takie płatne aktualizacje z założenia nie są rozwiązaniem długoterminowym.

„Rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń nie mają być rozwiązaniem długoterminowym, ale raczej tymczasowym pomostem” – pisze Microsoft. „ESU nie obejmują nowych funkcji, poprawek niezwiązanych z zabezpieczeniami ani żądań zmian w projekcie. Program ESU nie rozszerza pomocy technicznej dla systemu Windows 10. Pomoc techniczna ogranicza się do aktywacji licencji ESU, instalacji comiesięcznych aktualizacji ESU oraz rozwiązywania problemów, które mogły być spowodowane samą aktualizacją”.

Licencje ESU na urządzenia z systemem Windows 10 będą dostępne w sprzedaży od października 2024 r., czyli rok przed oficjalną datą zakończenia wsparcia.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 10 otrzyma płatne aktualizacje po zakończeniu wsparcia. Microsoft ujawnił ich cenę

 0