Windows 10 zawija do portu. Microsoft przestanie sprzedawać klucze licencyjne

Windows 10 zawija do portu. Microsoft przestanie sprzedawać klucze licencyjne

Windows 10 wciąż jest zainstalowany na większej liczbie urządzeń niż Windows 11 mimo starań Microsoftu, który forsuje najnowszy system operacyjny. Firma sięga po kolejny środek i ma wycofać poprzednie oprogramowanie ze sprzedaży.

Microsoft ujawnił, że przestanie bezpośrednio wydawać licencje a tym samym sprzedawać Windows 10 Home, Pro i Workstation w swoim sklepie. Według firmy 31 stycznia 2023 r. to ostatni dzień, w którym konsumenci kupią system operacyjny z oficjalnego serwisu. Podkreślono, iż pomimo zatrzymania dystrybucji Windows 10 będzie nadal otrzymywać aktualizacje z nowościami oraz zabezpieczeniami chroniącymi komputery przed wirusami, oprogramowaniem szpiegującym i innym złośliwym narzędziami do 14 października 2025 roku. Oczywiście Windows 10 pozostanie dostępny w wersjach pudełkowych i cyfrowych w innych sklepach internetowych.

Od 31 stycznia Microsoft zakończy sprzedaż kluczy OEM Windowsa 10 w swoim sklepie internetowym.

Windows 10 OEM

Jeżeli jednak chcemy kupić OS w sklepie Microsoftu możemy to zrobić płacąc 139 USD za Windows 10 Home, 199 USD za Windows 10 Pro lub 309 USD za Windows 10 Pro dla stacji roboczych. Producenci OEM prawdopodobnie nadal będą mogli kupować licencje. Istnieje również wielu zewnętrznych sprzedawców detalicznych oferujących wersje cyfrowe i kopie fizyczne, w tym wydania OEM Home oraz Pro dostępne na Amazon, a także na wielu innych witrynach z kluczami sprzedawanymi po niskich cenach. Narzędzie Media Creation Tool firmy Microsoft dla systemu Windows 10 jest nadal dostępne.

Chociaż było wiele początkowych sprzeciwów wobec systemu Windows 11, system operacyjny nadal zmniejsza dystans względem swojego poprzednika w ankiecie Steam. Obecnie można go znaleźć na prawie 3 z 10 komputerów graczy, co sugeruje, że użytkownicy zaczynają się przekonywać do obecnego systemu. Jak wynika z danych firmy analitycznej Statcounter Windows 10 posiada 67,95% udziałów w rynku, natomiast Windows 11 kontroluje jedynie 16,97% rynku. Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Uważacie jedenastkę za godnego następcę dziesiątki?

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 10 zawija do portu. Microsoft przestanie sprzedawać klucze licencyjne

 0