Windows 11 bez bloatware działa z 2 GB RAM i 8 GB HDD. Gdzie Microsoft nie może...

Windows 11 bez bloatware działa z 2 GB RAM i 8 GB HDD. Gdzie Microsoft nie może...

Gdzie Microsoft nie może (albo nie chce), tam pojawia się społeczność. Starsze wersje Windowsa już wielokrotnie były modyfikowane (niektórzy mogą pamiętać świetne narzędzie nLite, pomagające odchudzać Windowsa XP), a modderzy wycinali zbędne funkcje z instalatora, odchudzając nie tylko sam obraz ISO, ale również jednocześnie zmniejszali wymaganą ilość miejsca na dysku do instalacji, a także wymagania dotyczące pamięci RAM. Teraz na warsztat wzięto Windowsa 11, a wyniki są obiecujące.

W oryginale Windows 11 wymaga aż około 20 GB miejsca na dysku, co jest przedmiotem krytyki ze strony wielu użytkowników. Dla wielu osób tak drastyczny skok wymagań nie jest niczym uzasadniony i udowodnić to postanowił jeden programista przy pomocy niestandardowej instalacji, która zmniejsza domyślny rozmiar systemu Windows 11 o połowę.  W tym tygodniu firma NTDEV wypuściła Tiny11, wersję systemu Windows 11, która potrzebuje tylko ~ 8 GB dysku twardego i może działać w systemach z 2 GB pamięci RAM. Usuwa również niektóre bardziej problematyczne wymagania systemowe systemu Windows 11, jednak jest to okupione pewnym kosztem.

W sieci pojawiła się mocno okrojona wersja Windows 11, która zapewnia najważniejszą funkcjonalność. Wymaga jednak jedynie 2 GB pamięci RAM i 8 GB miejsca na dysku.

Usprawniona wersja systemu Windows 11 Pro 22H2 od Tiny11 jest dostępna w pliku ISO dostępnym na archive.org i zajmuje zaledwie 3 GB, co jest sporą zmianą w porównaniu z oficjalnym plikiem ISO od Microsoftu, który waży 5,1 GB. Odchudzona wersja systemu operacyjnego firmy Microsoft zawiera podstawowe elementy, takie jak ułatwienia dostępu, kalkulator, notatnik i program Paint. Zachowuje również Microsoft Store, więc użytkownicy mogą instalować dowolne dodatkowe oprogramowanie Microsoftu, którego potrzebują. System jest domyślnie dostarczany z kontami lokalnymi, ale może również korzystać z kont internetowych

Największą niedogodnością związaną ze zmniejszeniem rozmiaru systemu Windows 11, to  wycięcie Windows Component Store (WinSxS). Bez niego użytkownicy nie będą mogli instalować nowych języków ani głównych funkcji, jednak ​​system może otrzymywać sterowniki i definicje zabezpieczeń za pośrednictwem usługi Windows Update. NTDEV zapewnia, że Tiny11 nie zawiera niczego ze źródeł innych niż Microsoft. 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 11 bez bloatware działa z 2 GB RAM i 8 GB HDD. Gdzie Microsoft nie może...

 0