Po dziewięciu miesiącach problemów, najnowsza aktualizacja systemu Windows 11 z maja 2025 roku rozwiązuje usterkę, która uniemożliwiała wielu użytkownikom korzystanie z konfiguracji z podwójnym rozruchem (dual boot) - zwłaszcza przy instalacji Linuxa obok Windowsa.
Błąd pojawił się w sierpniu 2024 roku po aktualizacji zabezpieczeń, która wprowadziła funkcję Secure Boot Advanced Targeting (SBAT). Jej celem było blokowanie starych i potencjalnie niebezpiecznych bootloaderów, ale w praktyce zablokowała również legalne, dostosowane konfiguracje z systemem Linux. Mechanizm SBAT błędnie rozpoznawał niektóre układy dual-boot jako zagrożenie, co uniemożliwiało uruchomienie partycji z Linuxem.
Czas na łatwiejsze sięganie po dwa systemy
Microsoft przyznał w komunikacie, że SBAT nie był poprawnie stosowany w przypadkach niestandardowego podwójnego rozruchu, co skutkowało blokadą, nawet jeśli system nie powinien go obejmować.
„Aktualizacje zabezpieczeń i wersje zapoznawcze z sierpnia 2024 r. wdrożyły mechanizm SBAT, który miał blokować przestarzałe i podatne boot managery. SBAT nie miał być aktywowany na urządzeniach z wykrytym dual-bootem, jednak w niektórych konfiguracjach wykrywanie zawiodło” – tłumaczy Microsoft.
Na szczęście, poprawka zawarta w wersji Windows 11 24H2 usuwa ten problem. Użytkownicy mogą teraz bez przeszkód instalować i uruchamiać Linux obok Windowsa 11, nawet przy niestandardowych ustawieniach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 11 znów działa z Linuxem. Microsoft w końcu cofnął kontrowersyjną blokadę