Windows 11 zezwoli na nowy system plików. Ma być lepszy niż NTFS

Windows 11 zezwoli na nowy system plików. Ma być lepszy niż NTFS

Microsoft wprowadza dużą zmianę w systemie Windows 11. W przyszłości instalator tego systemu operacyjnego będzie umożliwiał jego instalację na partycjach wykorzystujących system plików ReFS (Resilient File System) – bardziej niezawodnej alternatywie dla tradycyjnego NTFS. 

Obecnie Windows 11 domyślnie instaluje się wyłącznie na partycjach sformatowanych w systemie NTFS, a użytkownik nie ma możliwości wyboru innego systemu plików. Sytuacja może się jednak zmienić, ponieważ w testowej wersji systemu odnaleziono ukryte menu umożliwiające wybór systemu plików ReFS podczas partycjonowania dysku przed instalacją.

Nowe okno dialogowe nosi nazwę „Formatuj dysk za pomocą Flexible Storage” i pozwala użytkownikowi na wybór systemu plików, na którym zainstalowany zostanie Windows 11. Domyślną opcją pozostaje NTFS, ale pojawia się również możliwość wyboru ReFS. Oprócz tego dostępna jest funkcja „Partycjonuj nieprzydzielony dysk za pomocą Flexible Storage”, co sugeruje, że Microsoft rozwija nową opcję zarządzania przestrzenią dyskową.

Ukryta funkcja i ograniczenia testowej wersji

Microsoft prawdopodobnie nie planował jeszcze udostępnić tej funkcji użytkownikom, ponieważ dostęp do niej możliwy jest jedynie poprzez ukryte menu. Aby je uruchomić, należy kliknąć niepodpisany przycisk w oknie wyboru miejsca instalacji systemu. To wskazuje, że opcja instalacji na ReFS jest jeszcze w fazie eksperymentalnej.

Co więcej, obecnie instalacja Windows 11 na partycji ReFS nie działa poprawnie. Testy wykazały, że choć użytkownik może wybrać tę opcję, to sam proces instalacji kończy się błędem operacji dyskowej. Oznacza to, że Microsoft wciąż dopracowuje implementację tej funkcji.

Czym jest ReFS i dlaczego jest ważny?

System plików ReFS został wprowadzony przez Microsoft w 2012 roku jako następca NTFS. Oferuje on większą odporność na uszkodzenia danych, lepszą integralność systemu plików oraz możliwość obsługi znacznie większych woluminów. W przeciwieństwie do NTFS, ReFS nie wspiera krótkich nazw plików, szyfrowania, kompresji na poziomie plików ani twardych łączy. Dzięki temu eliminuje wiele przestarzałych funkcji, koncentrując się na zwiększonej niezawodności i wydajności.

Pierwsza obsługa ReFS pojawiła się w Windows 8.1 i Windows Server, a następnie w Windows 10. W 2017 roku Microsoft usunął jednak możliwość tworzenia woluminów ReFS w większości edycji Windows 10. Windows 11 od samego początku wspierał odczyt ReFS, ale brakowało możliwości instalacji systemu na partycji z tym systemem plików. W przyszłości użytkownicy będą mogli nie tylko korzystać z ReFS, ale także instalować na nim system operacyjny.

Elastyczna technologia magazynowania – przyszłość zarządzania przestrzenią dyskową?

Nowa funkcja „Flexible Storage”, której nazwa pojawia się w testowej wersji Windows 11, może być dalszym rozwinięciem Storage Spaces – technologii umożliwiającej łączenie wielu dysków wirtualnych w jedną przestrzeń magazynową. Do tej pory system Windows nie pozwalał na instalację systemu operacyjnego na tego typu dyskach wirtualnych, ale wygląda na to, że Microsoft dąży do zmiany tej sytuacji.

Choć funkcja instalacji Windows 11 na partycjach ReFS jest jeszcze w fazie testów, jej obecność w wersji Canary wskazuje, że Microsoft poważnie rozważa jej wdrożenie w przyszłych wersjach systemu. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 11 zezwoli na nowy system plików. Ma być lepszy niż NTFS

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł