Windows 11 rozczarowuje wynikami. Użytkownicy wciąż nie chcą przesiadać się na najnowszy OS

Windows 11 rozczarowuje wynikami. Użytkownicy wciąż nie chcą przesiadać się na najnowszy OS

Ponad rok po premierze Windows 11 wciąż nie jest dominującym OS wśród użytkowników komputerów PC, pomimo że Microsoft oferował szybką i darmową możliwość przeskoku z Windows 10. 

Różne ankiety pokazują różne wskaźniki popularności Windows 11, ale wszystkie potwierdzają, że większość użytkowników nie dokonała aktualizacji z 10. Najnowszy raport Statcounter pokazuje, że mniej niż jeden na sześć komputerów stacjonarnych na całym świecie korzysta z systemu Windows 11. Windows 10 pozostaje na prawie trzech czwartych komputerów przez ponad rok po premierze swojego następcy.

Różne ankiety pokazują różne wskaźniki popularności Windows 11, ale wszystkie potwierdzają, że większość użytkowników nie dokonała aktualizacji z 10.

W raporcie z października 2022 r. Windows 11 osiągnął 15,44 procent udziałów w rynku, co oznacza wzrost nieco poniżej dwóch procent od września. W tym samym czasie Windows 10 zaliczył spadek o mniej niż jeden punkt procentowy. Windows 7, którego Microsoft już nie wspiera, nadal działa na 9,62 proc. komputerów stacjonarnych, podczas gdy Windows 8 i 8.1 łącznie mają 3,14 proc. udziału w rynku. Tylko 0,39 procent komputerów PC ma zainstalowany dwudziestoletni system Windows XP.

Statystyki systemu Windows z innych źródeł pokazują podobny obraz systemu Windows 10, ale różnią się znacznie, jeśli chodzi o popularność Windows 11. Rozbieżność wynika prawdopodobnie z różnych metodologii. Ankieta Steam z października 2022 r. pokazuje, że Windows 11 znajduje się na prawie jednej czwartej komputerów (uwzględniając systemy Mac i Linux). Jest to więc bardziej optymistyczny obraz niż dane Statcountera, ale trzeba pamiętać, że Steam bada bardzo ograniczoną grupę użytkowników i tylko graczy, którzy sami zechcą pochwalić się swoim sprzętem. Statcounter oparł swoje raporty na około pięciu miliardach odsłon na 1,5 miliona stron.

AdDuplex obecnie ma statystyki tylko do czerwca, ale maluje obraz podobny do Steam. W oparciu o dane z 5000 aplikacji ze Sklepu Windows, wykres grupy pokazuje system Windows 11 na 23,1 procentach komputerów. Kolejny wykres AdDuplex pokazuje, że rozpowszechnianie systemu Windows 11 spłaszcza się znacznie szybciej niż miało to miejsce w przypadku systemu Windows 10.

Najbardziej pesymistyczne liczby dotyczące Windowsa 11 tej jesieni pochodzą od Lansweepera. Grupa podaje, że na 30 milionów stacji roboczych nowy system operacyjny ma zaledwie 2,61 proc., czyli wciąż poniżej 3,38 proc., którymi może się pochwalić Windows 7.

Główną przyczyną powolnego wdrażania systemu Windows 11 są prawdopodobnie jego wysokie wymagania dotyczące procesora. Tylko systemy z co najmniej procesorem Intel 8. generacji lub AMD Zen 2 mogą automatycznie uaktualniać do tej wersji OS, a Landsweper twierdzi, że prawie połowa urządzeń nie spełnia tego progu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 11 rozczarowuje wynikami. Użytkownicy wciąż nie chcą przesiadać się na najnowszy OS

 0