Wymagania systemowe Windows 11 od początku wzbudzały dużo kontrowersji, zarówno wśród entuzjastów, jak i użytkowników, ponieważ Microsoft uznał stosunkowo nowe procesory (wówczas), takie jak Intel Core siódmej generacji (Kaby Lake) i AMD Ryzen pierwszej generacji, za niekompatybilne. Były to jednak wciąż całkiem wydajne CPU i bez problemu poradziłyby sobie z systemem Windows 11. Jednakże te chipy, podobnie jak wszystkie starsze procesory, nie posiadały pewnych funkcji bezpieczeństwa, które według giganta z Redmond były niezbędne.
Oprócz konkretnych procesorów obowiązkowy był także moduł TPM w wersji 2.0. Ponownie Microsoft argumentował, że takie rygorystyczne wymagania są niezbędne w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom Windows 11. Gigant z Redmond nie przekonał jednak dużej części osób, nic więc dziwnego, że w sieci szybko pojawiały się obejścia, które pozwalały zainstalować system Windows 11 na nieobsługiwanym sprzęcie. W sieci można było znaleźć narzędzia, które oferowały taką opcję, a jako pierwszy obejście oferował Rufus, już w październiku 2021 r., kiedy system operacyjny stał się powszechnie dostępny.
Microsoft argumentował, że takie rygorystyczne wymagania Windows 11 są niezbędne w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom.
Następnie Ventoy również zaoferował dodatkowe opcje obejścia wymagań. Na początku tego roku pojawiło się też WinToUSB i chociaż nie było tak popularne jak te dwa pierwsze, to także pozwalało na obejście ograniczeń Microsoftu. Co ciekawe, gigant z Redmond również oferował obejście rejestru, choć z wyraźnym ostrzeżeniem.
HUGE GROUND BREAKING DISCOVERY! 🤯
— Bob Pony (@TheBobPony) October 8, 2023
To ALL users that don't meet the artificial requirements for Windows 11, I GOT SOME GREAT NEWS TO SHARE!
When adding "/product server" switch to setup.exe in the Windows 11 setup directory, it BYPASSES the Windows 11 hardware requirement checks. pic.twitter.com/Ig5FtQhOID
Od tego czasu użytkownicy odkryli także inne sposoby, a jeden z nich został opublikowany przez użytkownika X (Twitter) Boba Pony’ego na początku tego tygodnia. Ten potwierdził, że jego metoda zadziałała w najnowszej wersji Canary i jest bardzo prosta, bo ogranicza się do dodania pojedynczej komendy "/product server" do pliku setup.exe w katalogu instalacyjnym systemu Windows 11. Ten zabieg sprawia, że system pomija sprawdzanie wymagań sprzętowych systemu Windows 11.
First discovered by a Vietnamese user over a year ago pic.twitter.com/SOXLNXs62K
— Tomy Kwong 𝕏 (@tomy_mrtumi) October 8, 2023
Co ciekawe, ten sposób odkrył wietnamski użytkownik już w sierpniu 2022 roku, ale wtedy przeszło to bez większego echa.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 11 - wymagania systemowe można bardzo łatwo obejść za pomocą prostej komendy