Windows 7 traci użytkowników na rzecz Windows 10

Windows 7 traci użytkowników na rzecz Windows 10

Okres wsparcia dla Windowsa 7 nieuchronnie zmierza do końca (ten jak wiemy minie w styczniu przyszłego roku). Chociaż istnieje szansa jego przedłużenia o kilka lat za sprawą specjalnej licencji to ceny oraz ograniczona grupa odbiorców sprawiają, że nie każdy może sobie na nią pozwolić. Sytuację coraz bardziej rozumieją posiadacze siódemki, którzy częściej niż w przeszłości przechodzą na nowszy system operacyjny w postaci Windows 10. Październikowe statystyki NetMarketShare pokazują, że rynkowy udział wydanego w 2009 roku oprogramowania Microsoftu odnotował pewien spadek względem wcześniejszych miesięcy, co najpewniej jest spowodowane wspomnianym zakończeniem wsparcia. Jednocześnie dziesiąta edycja systemu amerykańskiego giganta może pochwalić się lepszym zainteresowaniem.

Najnowsze statystyki pokazują topniejące zainteresowanie Windowsem 7, które najpewniej jest spowodowane przez nieuchronnie zbliżający się koniec okresu wsparcia dla systemu Microsoftu.

Windows 7 traci użytkowników na rzecz Windows 10

Windows 10 w minionym miesiącu zwiększył swój rynkowy udział z 52,33% do 54,32%, podczas gdy Windows 7 odnotował spadek z 28,61% do 26,90%. Dość szybko topniejące zainteresowanie starszym systemem według ekspertów może być dobrą wiadomością dla Microsoftu, który chce by użytkownicy zapomnieli o siódemce na rzecz dziesiątki. Chociaż z drugiej strony zawsze jakiś procent posiadaczy szczególnie starszych komputerów nie zdecyduje się na migrację nawet po zaprzestaniu dostarczania aktualizacji. W tym przypadku najczęściej są to różnego rodzaju firmy, instytucje publiczne czy organizacje. Z pozostałych OS-ów Windows 8.1 również traci zainteresowanie społeczności, ponieważ jego udziały wynoszą tylko 3,50%, mimo iż nadal otrzymuje aktualizacje.

Inny legendarny system Microsoftu, czyli Windows XP posiada 1,38% osób co raczej nie stanowi jakiegokolwiek zaskoczenia zważywszy na zaawansowany wiek systemu. O dziwo gorzej od przytoczonego oprogramowania wypada Linux z 1,11% udziałów w rynku. Jeśli chodzi o macOS w wersji 10.14 to zajął on trzecie miejsce w rankingu z 5,16% udziałów. Biorąc pod uwagę statystyki wszystkich systemów Microsoftu działają one na 87,38% komputerów na świecie z kolei produkt Apple ma tylko 9,93% udziałów. Ostatni Linux pozostaje daleko w tyle, gdyż zainstalowano go na 2,07% PC.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 7 traci użytkowników na rzecz Windows 10

 0