Windows 7 wciąż ma się dobrze i utrzymuje 25 procent udziałów w rynku

Windows 7 wciąż ma się dobrze i utrzymuje 25 procent udziałów w rynku

Nowe dane pokazują, że ponad jedna czwarta użytkowników komputerów stacjonarnych nadal używa systemu Windows 7. NetApplications zaktualizowało ostatnio swoje analizy dotyczące  udziału w rynku systemów operacyjnych. Dane  z lutego 2020 roku wskazują na spowolnienie przejścia z systemu Windows 7 na Windows 10. W styczniu duża liczba użytkowników zmieniła system operacyjny, co zapewne zostało przyspieszone przez upływający termin wsparcia systemu Windows 7. Jednak pomimo faktu, że Microsoft zaprzestał aktualizowania tej wersji, liczba użytkowników wcale nie spadła w mocno zauważalny sposób. Na poniższym wykresie NetApplications pokazano tylko udziały Windows 10 i Windows 7. Dane z lutego 2020 roku mówią, że Windows 10 ma 57,39% udziału w rynku systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych, a Windows 7 kontroluje 25,20% urządzeń. Jest to bardzo niewielka zmiana w stosunku do udziałów w rynku w styczniu, z liczbą odpowiednio 57,08% i 25,56%. W grudniu widać było jednak większy przeskok- 53,36% dla Windows 10 i 29,57% dla Windows 7. Natomiast w lutym sytuacja się całkowicie stabilizuje.

Microsoft zaprzestał aktualizowania Windows 7, jednak liczba użytkowników w ostatnim kwartale wcale nie spadła w mocno zauważalny sposób.

 

Amy Hood, dyrektor finansowy Microsoftu, powiedziała w poniedziałek podczas konferencji Morgan Stanley’s Technology Media and Telecom w San Francisco, że cykl aktualizacji systemu Windows 7 utknął w martwym punkcie. Zamiast jednak postrzegać sytuację jako problem, Hood widzi okazję, która tylko czeka, by na niej zarabiać. Na podstawie  raportu CNBC  i wypowiedzi  Hood, zastój w migracji na nową wersję systemu operacyjnego wynika z dwóch czynników. Po pierwsze, Microsoft uważa, że ​​problemy w dostawach chipów przyczyniają się do spowolnienia. 

Aktualizacje systemu i nowe komputery są dużym czynnikiem motywującym do przejścia na najnowszy system operacyjny. Po drugie, Covid-19 stwarza problemy w łańcuchu dostaw z Chin, co z kolei wpływa na podaż nowych komputerów. Hood wskazuje, że spowolnienie przejścia nie jest niczym nowym i zaobserwowano podobne sytuacje we wcześniejszych wersjach systemu operacyjnego. Z drugiej strony Harvard Business Review  uważa,  że  „najgorsze dopiero nadejdzie”  pod względem zakłóceń łańcucha dostaw przez koronawirusa.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 7 wciąż ma się dobrze i utrzymuje 25 procent udziałów w rynku

 0