Windows 7 zainstalowany na 97% zainfekowanych przez WCry komputerów

Windows 7 zainstalowany na 97% zainfekowanych przez WCry komputerów

Niedawno doszło do potężnego cyberataku typu ransomware. Złośliwe oprogramowanie zwane WCry wkradło się do ponad wielu komputerów na całym świecie i dało się we znaki instytucjom publicznym. Firma Kaspersky opublikowała niedawno telemetryczne dane związane z incydentem.

Wcry odpowiedzialne jest za zarażenie ponad 200,000 PC-tów w 150 krajach. Atak był tak poważny, że sparaliżował on szpitale, banki a nawet firmy telekomunikacyjne. Koncern Kaspersky Lab dokonał szczegółowej analizy i wynika z niej, że początkowo wymieniany w wielu nagłówkach w prasie Windows XP akurat nie był prawie w ogóle dotknięty atakiem (widać to w niżej przedstawionym zestawieniu). Co więcej, ponad 97% infekcji przytrafiło się komputerom z różnymi wersjami Windowsa 7. Oczywiście z racji tego, że dane mogły zostać pobrane wyłącznie z komputerów na których znajdowało się oprogramowanie firmy Kaspersky, dane te nie oddają rzeczywistości w 100%, lecz należy założyć, że są one proporcjonalnie reprezentatywne.

Statystyki firmy Kaspersky obrazujące proporcje zainfekowanych komputerów według systemu operacyjnego

Firma AV Malwarebytes uważa ponadto, że Wcry nie zaczął się rozprzestrzeniać przy pomocy maili ze spamem, lecz przy użyciu mechanizmu, który poszukiwał w Interneie komputerów z otwartymi portami Server Message Block (SMB). Zdaniem Malwarebytes, tak Wcry trafiło na komputery i szybko rozprzestrzeniło się z jednych na drugie wewnątrz lokalnych sieci. Sytuacja ta pokazuje jedynie jak ryzykowne jest używanie starych wersji systemów operacyjnych, które - jak w przypadku Windows 7 - nie otrzymują już ważnych aktualizacji bezpieczeństwa. Hakerzy byli tego doskonale świadomi, a ta wersja Windowsa jest nadal najpopularniejszą (48,41% udziału w rynku wg danych Marketshare z marca br.). Microsoft zakończył okres głównego wsparcia dla Windows 7 w styczniu 2015, natomiast 14 stycznia 2020 zakończy się wsparcie rozszerzone. Windows XP natomiast już od ponad 3 lat nie jest wspierany. Firma z Redmond w świetle zaistniałych wydarzeń została jednak zmuszona  do wydania łatki bezpieczeństwa specyficznie mającej na celu zażegnanie niebezpieczeństwa związanego z WannaCry - także dla Windows XP.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 7 zainstalowany na 97% zainfekowanych przez WCry komputerów

 0