Windows 95 powraca w formie aplikacji na Windowsa, Linuksa i macOS

Windows 95 powraca w formie aplikacji na Windowsa, Linuksa i macOS

W momencie swojej premiery Windows 95 był rewolucyjnym systemem operacyjnym, budującym fundamenty, na których po dziś dzień stoją produkty Microsoftu, również Windows 10. Swoją popularność zawdzięcza znacznie usprawnionej względem Windowsa 3.1 szacie graficznej oraz wprowadzeniu elementów, których wciąż jeszcze używamy, jak pasek zadań, przycisk Start czy równie kultowa ikonka Mój komputer. Choć od premiery tamtych okienek minęły już 23 lata, to liczne grono fanów dalej darzy system ogromnym sentymentem i to właśnie dla nich została przygotowana specjalna aplikacja. Ta pozwala uruchomić Windowsa 95 na systemach Windows, macOS i Linuks, a za jej powstanie odpowiada Felix Rieseberg, który opublikował kod źródłowy i instalatory na GitHubie (stamtąd pobierzemy ważący 129 MB program).

Felix Rieseberg udostępnił na GitHubie aplikację odpalającą kultowego Windowsa 95, która pozwala zapoznać się z wieloma starszymi programami czy grami.

Windows 95 powraca w formie aplikacji na Windowsa, Linuksa i macOS

Wszelkie niezbędne do uruchomienia programu elementy są do ściągnięcia pod tym adresem. Aplikacja pozwala na odpalenie chociażby Wordpada, Notatnika, Phone Dialera lub Painta, ale wiele pozostałych programów, pokroju Internet Explorera, nie jest w pełni funkcjonalnych (przytoczona przeglądarka internetowa praktycznie nie jest w stanie załadować żadnej strony). Szczęśliwie bez najmniejszego problemu odpalimy wiele kultowych gier dostępnych domyślnie dla systemu Microsoftu, np. Sapera. Jeżeli nie dysponujemy retro sprzętem, tylko posiadamy nowoczesny komputer z najnowszą wersją okienek, wspomniany program lepiej uruchomić w wirtualnej maszynie, gdyż zabawa tak starym systemem, mimo iż wspaniała, bywa niezwykle ryzykowna i raczej niepolecana.

Windows 95 powraca w formie aplikacji na Windowsa, Linuksa i macOS

Choć aplikacja dedykowana jest głównie fanom nostalgicznych powrotów do przeszłości, a w tym przypadku kultowych lat 90., kiedy komputer był dla większości młodych ludzi rarytasem, to zdecydowanie warto odświeżyć sobie temat, a w przypadku młodszego pokolenia zobaczyć, na czym bazuje aktualny system Microsoftu oraz przekonać się, że jak mówi pewne popularne porzekadło - Kiedyś to było. Przy okazji warto jeszcze napomknąć, że wsparcie dla Windowsa 95 zakończono sześć lat po jego debiucie, czyli w 2001 roku, który co istotne był momentem startu dla kolejnego równie istotnego dla branży komputerowej pomysłu giganta z Redmond, tj. Windowsa XP.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 95 powraca w formie aplikacji na Windowsa, Linuksa i macOS

 0