Windows 95 skończył 25 lat. Microsoft świętuje urodziny przełomowego OS

Windows 95 skończył 25 lat. Microsoft świętuje urodziny przełomowego OS

Windows 95 skończył właśnie 25 lat. Był to prawdopodobnie najbardziej przełomowy i dlatego też znaczący system operacyjny dla Microsoftu, ponieważ położył on fundamenty pod wiele kluczowych funkcjonalności, które gigant z Redmond stosuje w swoich OS do dziś. Mowa tu choćby o pasku zadań, Start Menu czy koszu na śmieci, z których wciąż korzystamy w Windows 10 (choć producent w międzyczasie chciał akurat uśmiercić Start Menu), ale oczywiście w nowocześniejszej formie (ich funkcjonalność jest jednak praktycznie taka sama). Poza tym, Windows 95 oznaczał również wygaszanie MS-DOS, który początkowo został połączony z nowym systemem, dzięki czemu stał się bardziej przyjazny użytkownikom (zapewne mało kto pamięta ręczne wpisywanie wszystkich komend w DOSie).

Windows 95 skończył właśnie 25 lat. Był to prawdopodobnie najbardziej przełomowy i dlatego też znaczący system operacyjny dla Microsoftu...

By uczcić te urodziny oraz ewolucję systemu przez ostatnie 25 lat od czasów Windowsa 95, Microsoft opublikował materiał wideo, który rozpoczyna się od nostalgicznego dźwięku uruchamiania OS, a następnie pokazuje jak jego poszczególne elementy zmieniały się na przestrzeni lat wraz z nowymi iteracjami Windowsa. Mowa tu choćby właśnie o Menu Start, koszu czy wyglądzie ikonek. To jednak nie koniec urodzinowych atrakcji, ponieważ producent zapowiedział także dwuczęściową serię Insider Webcast z udziałem dwóch inżynierów pracujących nad Windows 95, którzy wciąż są pracownikami Microsoftu. Trzeba przyznać, że ich spojrzenie na temat może być bardzo ciekawe, ponieważ brali zapewne udział w pracach nad każdą edycją popularnych „Okienek”.

Warto przypomnieć, że premiera Windows 95 zorganizowana została 25 lat temu z rozmachem. Producent przygotował w związku z tym duże wydarzenie, a w serii klipów promujących nowy system brali udział popularni aktorzy, tacy jak Jennifer Aniston i Matthew Perry, którzy byli wówczas niezwykle popularni w związku z rolami w serialu „Przyjaciele”. Dziś, kiedy system Microsoftu jest już serwisem, który nieustannie jest rozwijany, tego typu atrakcje nie mają już miejsca. Rocznica ta pokazuje także, jak bardzo zmienił się sam Microsoft. Choć systemy operacyjne wciąż stanowią istotny element działalności firmy, to dziś robią tak naprawdę jedynie za swoistą furtkę do różnych innych serwisów i trudno traktować je jak samodzielny produkt. Dajcie znać w komentarzach czy mieliście okazję korzystać z Windows 95 i jak wspominacie ten OS.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 95 skończył 25 lat. Microsoft świętuje urodziny przełomowego OS

 0