Windows Core OS - modularny system dostrzeżony w oficjalnej dokumentacji

Windows Core OS - modularny system dostrzeżony w oficjalnej dokumentacji

Przeciek z dokumentu technicznego związanego z system Windows 10 (1903) wskazuje, że Microsoft szykuje się wypuszczenia na rynek nowej modularnej wersji tego OS o nazwie Windows Core OS. Ten stanowić ma niskopoziomowy system operacyjny, będący platformą przystosowaną do urządzeń wykorzystujących różne formaty, takie jak laptopy, desktopy, składane sprzęty z podwójnym ekranem, wyświetlacze pokroju Surface Hub 2, gogle mieszanej rzeczywistości typu HoloLens 2 czy konsole Xbox. Jak widać zakres zastosowania jest tu naprawdę duży, co wynika z uniwersalnego charakteru i modularności tego projektu. Co więcej, prace nad tym OS podobno trwają już od pięciu lat (doniesienia na jego temat z kolei docierają do nas od ok. dwóch lat).

Microsoft szykuje się wypuszczenia na rynek nowej modularnej wersji tego OS o nazwie Windows Core OS.

Windows Core OS - modularny system dostrzeżony w oficjalnej dokumentacji

Co warto podkreślić, bezpośrednie odniesienia do Windows Core OS dostrzeżone przez Windows Latest w dokumencie wsparcia dla Windows 10 (1903) to pierwszy przypadek, kiedy to Microsoft oficjalnie odnosi się do tego nadchodzącego systemu operacyjnego. Co więcej, autorski sprzęt giganta z Redmond, taki jak HoloLens 2 czy Surface Hub 2, podobno już bazuje na tym oprogramowaniu, a mocno wyczekiwany Centaurus (nazwa kodowa urządzenia ze składanym ekranem, które jakieś czas temu pokazywane miało być wewnętrznie pracownikom firmy) także wykorzystywać ma ten modularny OS (przynajmniej tak twierdzi Tom’s Hardware).

Spodziewać można się więc, że w przyszłości Microsoft wykorzystywać będzie Windows Core OS jako bazę dla wielu urządzeń o nietypowych formatach, gdzie na wierzch postawiona zostanie inna wersja Windowsa. Windows Lite, o którym słyszymy od jakiegoś czasu, także zbudowany ma być w oparciu o Windows Core OS. Już w kwietniu tego roku producent umieścił w dokumentach Windows 10 (1903) trzy wzmianki o tym systemie: wcmp (Windows Shell Composer ID), wPId (Windows Core OS product ID) oraz wsId (Windows Core OS session ID). Sugerować może to, że nie przyjdzie nam już zbyt długo czekać na oficjalną prezentację Windows Core OS i być może Microsoft uchyli rąbka tajemnicy już 2 października na swojej konferencji poświęconej urządzeniom z rodziny Surface.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows Core OS - modularny system dostrzeżony w oficjalnej dokumentacji

 0