Windows dla ARM bardziej funkcjonalny. Microsoft wprowadza emulację x86

Windows dla ARM bardziej funkcjonalny. Microsoft wprowadza emulację x86

Informacje o tym, że Microsoft zamierza wprowadzić wsparcie emulacji x64 na platformie Windows dla ARM krążą w sieci praktycznie już od roku. Właśnie otrzymaliśmy ich oficjalnie potwierdzenie ze strony giganta z Redmond. Na chwilę obecną pecety ARM64 obsługują oficjalnie trzy rodzaje aplikacji: 32-bitowe aplikacje ARM, 64-bitowe natywne aplikacje AMR i 32-bitowe emulowane aplikacje x86. Wkrótce to tego grona dołączą 64-bitowe aplikacje (x64). Oczywiście wydajność emulowanych aplikacji nie jest tak dobra jak w przypadku natywnej obsługi, ale w przypadku 64-bitów może być jeszcze gorsza. Ten problem rozwiązać mogą nowe procesory Qualcomm (Snapdragon 8cx Gen 2) dedykowane platformie Windows dla ARM.

Microsoft zamierza wprowadzić wsparcie emulacji x64 na platformie Windows dla ARM...

Windows dla ARM bardziej funkcjonalny. Microsoft wprowadza emulację x86

Oczywiście celem rozszerzenia wsparcia przez Microsoft jest rozwiązanie problemu luki we wsparciu aplikacji przez Windowsa na ARM. Podobnie zresztą wyglądało to w przypadku systemu Windows Phone, gdzie producent koncentrował się głównie na wsparciu dla najpopularniejszych aplikacji. Z czasem jednak wielu użytkownikom zaczęło przeszkadzać, że mobilny Windows nie oferuje apek, które znaleźć można u konkurencji i tym razem gigant z Redmond nie chce popełnić tego błędu i stara się zapewnić jak najszersze wsparcie. Z kolei takie procesory jak Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 2 i Microsoft SQ2 (ten prawdopodobnie bazować będzie na Snapdragonie 8cx) zadbać mają o wysoką wydajność, która jak na razie jest piętą achillesową platformy Windows dla ARM.  

Microsoft potwierdził właśnie, że emulacja x64 zostanie wprowadzona w listopadzie i w pierwszej kolejności trafi do użytkowników programu Windows Insider. Spodziewać można się więc, że szeroka dystrybucja nastąpi dopiero na początku przyszłego roku. Warto podkreślić, że nie trzeba będzie kupować nowego sprzętu, by cieszyć się tą funkcjonalnością, gdyż trafi ona do wszystkich urządzeń z Windows dla ARM, nawet tych napędzanych przez procesor Snapdragon 835, ale nie wiemy, jak ten układ sobie z tym poradzi. Nie tylko Microsoft mocno stawia na architekturę ARM, ponieważ Apple także zmierza w tym kierunku i przygotowuje własne procesory ARM dla przyszłych urządzeń (głównie laptopów).  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows dla ARM bardziej funkcjonalny. Microsoft wprowadza emulację x86

 0