Windows XP miał ukryty motyw, który upodabniał system do Maca

Windows XP miał ukryty motyw, który upodabniał system do Maca

Do sieci w ostatnich dniach wyciekł kod źródłowy Windows XP, co ujawniło wiele ciekawych informacji na temat tego niezwykle popularnego systemu operacyjnego Microsoftu. Jedną z nich jest ukryty motyw, który sprawiał, że OS wygląda zupełnie jak Mac. Ten stworzony był przez giganta z Redmond w trakcie dość wczesnych prac nad systemem na początku lat 2000 i ostatecznie został udostępniony użytkownikom po jego premierze. Temat nazwany został “candy” (cukierek) i oferuje design, który bardzo mocno przypomina interfejs Aqua stosowany w tamtym czasie przez Apple, który zadebiutował w 2000 roku na Macworld Conference & Expo. Pomimo faktu, że motyw jest niekompletny, to jednak już na pierwszy rzut oka widać, że przycisk Start i różne inne elementy interfejsu użytkownika są wyraźnie inspirowane rozwiązaniami giganta z Cupertino.

Windows XP posiadał ukryty motyw, który sprawiał, że OS wygląda zupełnie jak Mac.

Temat Aqua dla Windows XP nigdy nie doczekał się oficjalnej premiery i zapewne wykorzystywany był jedynie we wczesnym kodzie źródłowym tego systemu. Twórcy Windowsa w tym czasie zdawali się wykorzystywać tę kompozycję jako swoisty symbol zastępczy do budowania silnika tematów dla Windowsa XP. Temat oznaczony jest nawet jako “ jedynie dla użytku wewnętrznego” i towarzyszy mu ciekawy opis: “Skórka Świstaka ze słodyczą dla oczu”. Tutaj warto przypomnieć, że Świstak (ang. Whistler) to nazwa kodowa Windowsa XP. Jak zapewne wielu z naszych czytelników pamięta, Microsoft ostatecznie zdecydował się na słynny niebiesko-zielony temat Luna dla finalnej wersji XP, która zadebiutowała na rynku w 2001 roku. Silnik tematów w Windows XP stanowił istotną nowość w desktopowym systemie firmy, gdyż pozwalał na stosowanie niezależnych kompozycji i oferował liczne opcje personalizacji wyglądu systemu. 

Trzeba mieć także świadomość kontekstu, ponieważ Windows XP opracowywany był w erze zaciekłej rywalizacji Microsoftu z Apple w ramach stacjonarnych OS. W tych latach Apple potrafiło nawet naśmiewać się z Microsoftu banerami prezentowanymi na corocznej konferencji deweloperskiej, na których widniał napis: “Redmond, uruchamiajcie swoje kserokopiarki”. Gigant z Cupertino przeprowadził także kampanię “Get a Mac”, w której koncentrował się na wadach Windowsa, a konkretniej systemu Windows Vista (to akurat nie było trudne). W trakcie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych Windows mocno wzorował się na Mac OS, który później stanie się OS X. Apple jednak także inspirowało się rozwiązaniami rywala, np. w zakresie okien, nawigacji, panelu kontrolnego czy przeglądania plików i folderów.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows XP miał ukryty motyw, który upodabniał system do Maca

 0