Właściciel ARM kupił producenta procesorów Ampere. AMD i Intel mają problem

Właściciel ARM kupił producenta procesorów Ampere. AMD i Intel mają problem

Japoński gigant technologiczny SoftBank ogłosił przejęcie firmy Ampere, amerykańskiego producenta wydajnych procesorów serwerowych opartych na architekturze ARM. Transakcja o wartości 6,5 miliarda dolarów ma wzmocnić pozycję SoftBanku na rynku sztucznej inteligencji (AI) i usług chmurowych, a także stanowić kolejny krok w rozwoju technologii opartych na ARM, której właścicielem jest również SoftBank.

Ampere, firma założona w 2017 roku przez byłą prezes Intela Renée James, od początku miała ambitny cel – stworzenie procesorów serwerowych przewyższających pod względem wydajności i energooszczędności układy Intel Xeon oraz AMD EPYC. Firma postawiła na architekturę ARM, uznawaną za bardziej efektywną energetycznie niż tradycyjna architektura x86 stosowana przez Intela i AMD.

ampere

Pogłoski o wejściu ARM w produkcję procesorów opartych o własną architekturę było słychać od dawna. Dotąd ARM zajmował się jedynie projektowaniem i licencjonowaniem.

Procesory Ampere zyskały uznanie wśród globalnych gigantów technologicznych. Ich układy znalazły zastosowanie w centrach danych takich firm jak Alibaba, Google, Microsoft, Oracle, HPE, Supermicro i Tencent, a także w serwerach tajwańskiego producenta Gigabyte.

SoftBank oszczędza miliardy na przejęciu

Według informacji podanych przezBloomberg, SoftBank zapłacił 6,5 miliarda dolarów za 100% udziałów w Ampere, co oznacza znacznie niższą wycenę firmy w porównaniu do wcześniejszych prognoz. W 2021 roku wartość Ampere szacowano na 8 miliardów dolarów, a SoftBank był wtedy zainteresowany jedynie mniejszościowym pakietem akcji.

Głównymi udziałowcami Ampere przed przejęciem byli Oracle – posiadał 32,27% akcji oraz Carlyle Group – kontrolował59,65% akcji. Obie firmy zgodziły się na sprzedaż swoich udziałów SoftBankowi, choć nie ujawniono właściciela pozostałych8,08% akcji.

Wzmocnienie pozycji SoftBanku w sektorze AI i chmury

SoftBank już wcześniej inwestował w technologie AI oraz usługi chmurowe, a przejęcie Ampere ma dodatkowo umocnić jego pozycję w tych sektorach. Japoński holding jest również właścicielem brytyjskiej firmy ARM, twórcy architektury procesorów, na której opiera się Ampere.

Nie wiadomo jeszcze, czy przejęcie Ampere przez SoftBank wpłynie na uproszczony dostęp do technologii ARM, czy też pozostaną one dostępne na takich samych zasadach jak dla innych firm. Nie ma również informacji o planowanych zmianach w zarządzie Ampere ani o potencjalnych redukcjach zatrudnienia w firmie, która zatrudnia obecnie około 1000 inżynierów.

Rewolucja w świecie procesorów serwerowych

Ampere od lat szybko pnie się w górę branży serwerowej. W maju 2024 roku firma ogłosiła prace nad 256-rdzeniowym procesorem serwerowym w technologii3 nm, a już w sierpniu 2024 roku pojawiły się doniesienia o jeszcze bardziej imponującym projekcie – 512-rdzeniowym układzie serwerowym. Dla porównania, Intel i AMD nadal nie oferują jednostek o tak dużej liczbie rdzeni.

Zamknięcie transakcji przewidywane jest na drugą połowę 2025 roku. Wówczas Ampere stanie się spółką zależną SoftBanku. Kluczowe pytania dotyczą przyszłości współpracy Ampere z dotychczasowymi klientami oraz wpływu tego przejęcia na konkurencję z Intelem i AMD.  Jedno jest pewne – rynek procesorów serwerowych czeka nowa era, w której dominacja x86 może zostać poważnie zagrożona przez rozwiązania oparte na ARM.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Właściciel ARM kupił producenta procesorów Ampere. AMD i Intel mają problem

 14 Komentarzy
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł