Właściciele grafik Radeon RX 6000 czekają już przeszło 2 miesiące na sterowniki

Właściciele grafik Radeon RX 6000 czekają już przeszło 2 miesiące na sterowniki

Zdaje się, że po wypuszczeniu kart graficznych Radeon Rx 7000, AMD zapomniało o właścicielach modeli poprzedniej generacji (Radeon RX 6000), przynajmniej jeśli chodzi o nowe sterowniki graficzne, na które ci czekają już dwa miesiące. 

Ostatnie sterowniki AMD dla kart graficznych Radeon przeznaczone były jedynie dla nowej serii Radeon RX 7000 opartej na RDNA 3, co oznacza, że GPU RDNA 2 nie mogły liczyć na stosowne aktualizacje i optymalizacje. Chociaż określany jako grudniowa aktualizacja, ostatni sterownik graficzny dla serii Radeon RX 6000 (w tym 6700 XT, 6800 XT i 6900 XT) pojawił się pod koniec listopada 2022 r.

Ostatnie sterowniki AMD dla kart graficznych Radeon przeznaczone były jedynie dla nowej serii Radeon RX 7000 opartej na RDNA 3.

Sterownik AMD Radeon Software 22.11.2 był ostatnim wypuszczonym przez AMD, który obsługiwał serię RX 6000 – przy czym cztery kolejne wydania były dostępne wyłącznie dla Radeon RX 7900 XT i Radeon RX 7900 XTX. Ponieważ obie karty zadebiutowały w grudniu 2022 r. i zostały wprowadzone na rynek z kilkoma istotnymi problemami związanymi z poborem mocy, nie dziwi, że AMD skupiło się na nowych produktach. Niemniej jednak, spodziewać można było się, że producent nie zapomni o szybko o starszych modelach (mamy nadzieję, że wkrótce do nich wróci), szczególnie że kluczowe w ostatnich latach są optymalizacje wprowadzane dla konkretnych tytułów, a konkurencja, czyli NVIDIA, regularnie dostarcza nowe sterowniki Game Ready dla poprzedniej generacji, pomimo wypuszczania kolejnych modeli Ada Lovelace. 

Wraz z pojawieniem się głośnych premier, takich jak Forspoken od Square Enix (promowane przez AMD) i remake'u Dead Space od EA – brak regularnych aktualizacji oprogramowania Radeon dla tych gier jest nieco niepokojący. Jak zauważyła redakcja Wccftech, mimo że aktualizacje zostały ograniczone do nowych procesorów graficznych Radeon RX 7000, obsługa dla poszczególnych gier nawet w tym przypadku była nieznaczna - tylko cztery tytuły otrzymały konkretną optymalizację, kiedy w tym samym czasie NVIDIA dostarczyła 12 takich sterowników. Mamy nadzieję, że następna aktualizacja oprogramowania AMD Radeon obejmie obie ostatnie generacje kart graficznych Radeon.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Właściciele grafik Radeon RX 6000 czekają już przeszło 2 miesiące na sterowniki

 0