Włochy blokują TikToka dla części użytkowników po tragicznej śmierci 10-latki

Włochy blokują TikToka dla części użytkowników po tragicznej śmierci 10-latki

Jak donosi The Guardian, włoski organ ochrony danych Data Protection Authority (DPA) zablokował TikToka części użytkownikom. Urzędnicy z Włoch twierdzą, że rejestracja przez osoby poniżej 13 roku życia na podstawie fałszywej daty urodzenia była zbyt łatwa dlatego też podjęto tak radykalne kroki, by młodzież nie miała wglądu do niekiedy nieodpowiednich dla nich treści. DPA oskarżył również TikToka o naruszenie włoskiego prawa wymagającego zgody rodziców, gdy dzieci poniżej 13 roku życia chcą założyć profil na portalach społecznościowych. Przy okazji regulator sprzeciwił się polityce prowadzonej przez platformę. Zdaniem urzędników nie posiada ona ostrzeżeń o potencjalnym niebezpieczeństwie ani innych informacji skierowanych do młodszych odbiorców. Firma podobno nie precyzuje terminu przechowywania danych, czy sposobu przesyłania ich poza teren Unii Europejskiej.

Włoscy urzędnicy zablokowali części użytkowników dostęp do TikToka po tragicznej śmierci 10-letniej dziewczynki.

Włochy blokują TikToka dla części użytkowników po tragicznej śmierci 10-latki

Blokadę nałożono do 15 lutego, a TikTok będzie musiał do tego czasu spełnić żądania włoskiego organu ochrony danych. Rzecznik TikToka nie zdradził jaka będzie odpowiedź na nałożone ograniczenia, ale zaznaczył, iż bezpieczeństwo jest dla przedsiębiorstwa priorytetem oraz że TikTok i żaden inny gigant social mediów nie zezwala na treści "gloryfikujące lub promujące niebezpieczne zachowania". Decyzja o odebraniu małoletnim dostępu do TikToka nastąpiła po tym jak 10-letnia dziewczynka wzięła udział w popularnym sieciowym "blackout challenge", po którym miała umrzeć. Została ona znaleziona nieprzytomna w łazience przez swoją 5-letnią siostrę, z kolei sama zainteresowana miała wziąć udział w wyzwaniu polegającym na samopodduszaniu do utraty przytomności. W tym celu miała założyć pasek na szyję i wstrzymać oddech. Dziecko trafiło do szpitala w Palermo, aczkolwiek niestety nie zostało uratowane.

Rzecznik TikToka stwierdził, że firma zamierza pomagać prokuraturze w prowadzonym śledztwie. Cóż mimo wszystko tragedia ilustruje niedociągnięcia oraz trudności w monitorowaniu aktywności nieletnich w serwisach społecznościowych. Reguły TikToka powstały ze względu na amerykańskie przepisy COPPA dotyczące prywatności danych dzieci, ale nie jest to jedyny kraj, w którym obowiązują podobne zasady. Niektórzy mogą naciskać na surowsze egzekwowanie prawa niż ograniczanie się wyłącznie do kategorii wiekowej. Wydaje się, że tego rodzaju strony społecznościowe mogą uczynić więcej by ich usługa była bezpieczniejsza dla każdego.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Włochy blokują TikToka dla części użytkowników po tragicznej śmierci 10-latki

 0