Włosi uruchomili platformę do składania donosów korupcyjnych opartą o Tor

Włosi uruchomili platformę do składania donosów korupcyjnych opartą o Tor

Włoska agencja do walki z korupcją (ANAC) uruchomiła swoją krajową platformę do składania donosów, wykorzystującą sieć Tor. Ma to zapewnić informatorom pełną anonimowość i zachęcić do ujawniania przypadków korupcji oraz innych nielegalnych aktywności.

Sieć Tor jest bardzo często krytykowana za umożliwianie przestępcom prowadzenia anonimowej działalności w sieci (na zasadzie podobnej do działania każdego obywatela, zanim agencje wywiadowcze nie uzyskały możliwości analizowania ruchu w internecie w czasie rzeczywistym). Anonimowość sama w sobie jest w kontekście internetu narzędziem, które może być wykorzystane zarówno w dobry jak i zły sposób. W krajach z mocno rozwiniętą kontrolą rządową, anonimowość może być jedynym sposobem na umożliwienie obywatelom zabrania głosu i wyrażenia sprzeciwu przeciw okrutnym i niesprawiedliwym przywódcom. Na przestrzeni kilku lat, a zwłaszcza od momentu gdy Edward Snowden wykorzystał Tor do przesłania dziennikarzom dokumentów NSA, obserwujemy rozwój platform umożliwiających składanie anonimowych informacji i donosów, wliczając w to SecureDrop i GlobaLeaks.

Sieć Tor zaczynają doceniać również instytucje państwowe

GlobLeaks to opensourcowa platforma dla demaskatorów, która pozwala każdemu, włączając w to organizacje medialne, grupy aktywistów, korporacje, a nawet agencje publiczne na uruchomienie własnego serwisu. W zasadzie jest to aplikacja działająca w oparciu o Tor, która pozwala na wymianę poufnych informacji pomiędzy informatorami i odbiorcami w sposób anonimowy. Projekt ten zapoczątkowany został we Włoszech i jest rozwijany przez organizację zajmującą się prawami człowieka. Agencja ANAC musiała odkryć jak korzystne może być wykorzystanie sieci Tor w przypadku informatorów, ponieważ agencja ta zaadoptowała GlobaLeaks do uruchomienia swojej własnej, dostosowanej do swojej działalności platformy zgłoszeniowej. Co więcej włoski parlament wprowadził w ubiegłym roku nowe prawo, nakazujące adaptację rozwiązań IT do systemów umożliwiających donosy. Zdaje się, że Tor zaczyna coraz bardziej być dostrzegany, nie tylko w kontekście Dark Webu, ale również jako narzędzie wykorzystywane przez rozmaite organizacje. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Włosi uruchomili platformę do składania donosów korupcyjnych opartą o Tor

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł