Wolnościowy GAB zhakowany. Haker chce ujawnić tożsamości prawicowych działaczy

Wolnościowy GAB zhakowany. Haker chce ujawnić tożsamości prawicowych działaczy

Kojarzona głównie z prawicą, wolnościowa platforma Gab została zhakowana. Włamywacze przechwycili ponad 70 GB postów, zaszyfrowanych haseł oraz danych z profili. Według WIRED, któremu grupa DDoSecrets przekazała próbkę zhakowanych danych, informacje zawierają wszystkie publiczne posty i profile Gab (z wyjątkiem zdjęć i filmów przesłanych do Gab), wiele prywatnych postów, zaszyfrowane hasła użytkowników i hasła grupowe w postaci zwykłego tekstu. W sumie DDoSecrets twierdzi, że "70 GB publicznych postów Gab, prywatnych postów, profili użytkowników, zaszyfrowanych haseł użytkowników, wiadomości z czatów i haseł w postaci zwykłego tekstu do grup w formacie SQL, a także ponad 70000 wiadomości z ponad 19000 czatów od ponad 15000 użytkowników w plaintext zostały skradzione".

Wolnościowy Gab został zhakowany. Haker rzekomo chce ujawnić tożsamości prawicowych użytkowników platformy i zostawił notatkę: "FUCK TRUMP. FUCK COLONIZERS & CAPITALISTS. DEATH TO AMERIKKKA".

Emma Best, współzałożycielka DDoSecrets powiedziała, że informacje "zawierają prawie wszystko na temat Gab, w tym dane użytkowników i prywatne posty, wszystko, czego ktoś potrzebuje, aby przeprowadzić prawie pełną analizę użytkowników i treści Gab". WIRED dodaje, że w zhakowanych danych znajdują się zaszyfrowane hasła byłego prezydenta Donalda Trumpa, kongresmenki Marjorie Taylor Greene, dyrektora generalnego MyPillow Mike'a Lindella oraz założyciela i gospodarza Infowars Alexa Jonesa. DDoSecrets twierdzi, że dane zostały przekazane przez "haktywistę, który sam identyfikuje się jako "JaXpArO i My Little Anonymous Revival Project". Haker podobno wykorzystał błąd umożliwiający użycie pola tekstowego do wstrzyknięcia zapytania w wewnętrzną bazę danych SQL witryny.

Dyrektor generalny Gab, Andrew Torba, napisał, że firma "była świadoma luki w tym obszarze i załatała ją w zeszłym tygodniu" oraz że Gab "przystępuje do przeprowadzenia pełnego audytu bezpieczeństwa". "Gromadzimy bardzo mało danych osobowych, aby w przypadku naruszenia danych wpływ na naszych użytkowników był zminimalizowany" - dodaje Torba. "Gdy dowiemy się więcej o tym domniemanym naruszeniu, powiadomimy społeczność publicznie o naszych ustaleniach zgodnie z wymogami praw"”. W kolejnym poście Torba napisał, że jego konto i konto Trumpa zostały przejęte i że Gab "współpracuje z naszymi partnerami w organach ścigania w tej sprawie". Według DDoSecrets i WIRED haker ukradł dane "w celu ujawnienia prawicowych użytkowników platformy" i zostawił notatkę "FUCK TRUMP. FUCK COLONIZERS & CAPITALISTS. DEATH TO AMERIKKKA" w jednym z zhakowanych plików. Best dodaje, że haker chce "reprezentować bezimienne walczące masy przeciwko kapitalistom i faszystom".

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wolnościowy GAB zhakowany. Haker chce ujawnić tożsamości prawicowych działaczy

 0