Wreszcie są. Nowe MacBooki Air M3 pokazane!

Wreszcie są. Nowe MacBooki Air M3 pokazane!

Apple zaprezentowało nowe komputery MacBook Air z chipem M3. Ulepszenia względem poprzedniej wersji z M2 obejmują między innymi wsparcie dla większej liczby zewnętrznych ekranów oraz wyższy standard Wi-Fi.

MacBook Air M3 oficjalnie

Apple nareszcie ogłosiło nowe wersje 13-calowego oraz 15-calowego MacBooka Air. Chyba nikogo nie dziwi to, że oba komputery wyposażono w procesor M3. Nowy chip produkowany jest w procesie litograficznym 3 nm i oferuje 8-rdzeniowe CPU oraz do 10 rdzeni GPU. Dodatkowo, tak jak poprzednik, wspiera do 24 GB zunifikowanej pamięci.

Według Apple'a MacBook Air M3 zapewnia aż do 60% lepszą wydajność w porównaniu do modelu M1. 

Firma z Cupertino informuje również, że oba rozmiary zapewniają do 18 godzin pracy na baterii. Zapewne ciężko będzie jednak uzyskać tak dobry wynik, a finalny czas działania na jednym ładowaniu jak zawsze zależeć będzie od trybu pracy komputera i wykonywanych na nim zadań. Jeśli chodzi o wydajność to według Apple'a MacBook Air M3 zapewnia aż do 60% lepszą wydajność w porównaniu do modelu M1. 

Wygląda też na to, że wszędobylskie AI udzieliło się również Apple'owi, bo MacBook Air M3 reklamowany jest jako "Najlepszy na świecie konsumencki laptop do AI". Apple uzasadnia to hasło obecnością na pokładzie chipu M3 wydajniejszego silnika Neural Engine z 16 rdzeniami. Do tego dochodzi także akceleracja w CPU i GPU celem usprawnienia uczenia maszynowego na samym urządzeniu. 

Do 2 zewnętrznych ekranów, ale...

MacBook Air M3 oferuje też ulepszenie względem wersji M2, które może spodobać się osobom chcącym wykorzystywać więcej niż jeden monitor. Najnowszy model Air'a wspiera bowiem do 2 zewnętrznych wyświetlaczy, czego nie robi Air M2. Istnieje tylko pewien haczyk. MacBook Air M2 jest w stanie jednocześnie obsługiwać wbudowany ekran z maksymalną natywną rozdzielczością oraz jeden zewnętrzy monitor z rozdzielczością do 6K przy 60 Hz. MacBook Air M3 oferuje dokładnie to samo. Gdzie zatem te 2 zewnętrzne wyświetlacze?

Cała sztuczka, która stanowi jednocześnie różnicę względem Air M2, polega na tym, że Air M3 faktycznie obsłuży 2 zewnętrzne ekrany, ale tylko, gdy jego własny będzie nieaktywny, czyli kiedy pokrywa będzie zamknięta. Jest jeszcze coś, o czym trzeba wspomnieć. Obsługa drugiego zewnętrznego monitora w takim przypadku ogranicza się do rozdzielczości 5K przy 60 Hz. 

Ulepszone Wi-Fi, dostępność i ceny

Ulepszenia względem modelu M2 dotyczą także bezprzewodowej łączności z internetem. MacBook Air M3 wspiera Wi-Fi 6E, podczas gdy M2 pracuje w standardzie Wi-Fi 6. Standard Bluetooth pozostał za to taki sam, czyli wciąż mówimy o wersji 5.3. 

Sprzedaż MacBooka Air M3 rozpocznie się u nas 8 marca. Cena za 13-calowy model zaczyna się od 5999 złotych. Za tę kwotę dostajemy wersję z chipem oferującym 8-rdzeniowe CPU i 8-rdzeniowe GPU. Do tego dochodzi 8 GB zunifikowanej pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 256 GB.

Wariant 15-calowy startuje natomiast od 6999 złotych. Podstawowa wersja większej opcji posiada 8-rdzeniowe CPU i 10-rdzeniowe GPU, 8 GB zunifikowanego RAM-u oraz dysk 256 GB. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wreszcie są. Nowe MacBooki Air M3 pokazane!

 0