"Wróciłem". Donald Trump po 2 latach powrócił na Facebooka i YouTube

"Wróciłem". Donald Trump po 2 latach powrócił na Facebooka i YouTube

Po dwóch latach zawieszenia, YouTube i Facebook znieśli ograniczenia na koncie Donalda Trumpa, co oznacza, że były prezydent jest ponownie mile widziany na głównych platformach społecznościowych, które wcześniej zbanowały go po zamieszkach na Kapitolu.

Leslie Miller, wiceprezes ds. porządku publicznego w YouTube, ogłosił decyzję, mówiąc, że od 17 marca kanał Donalda J. Trumpa "nie będzie już ograniczany, a możliwość przesyłania nowych treści zostanie przywrócona". Miller wyjaśnił, że decyzja była wynikiem oceny ryzyka przemocy w świecie rzeczywistym oraz zachowania równości wyborczej w okresie poprzedzającym wybory. Kanał Trumpa został zawieszony przez YouTube 12 stycznia 2021 r. w odpowiedzi na atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych, a Meta i Twitter przekazały własne zakazy w podobnym czasie. „Dokładnie oceniliśmy ciągłe ryzyko przemocy w świecie rzeczywistym, równoważąc to ze znaczeniem zachowania możliwości równego wysłuchania wyborców przez głównych kandydatów krajowych w okresie poprzedzającym wybory” – powiedział Miller. „Ten kanał będzie nadal podlegał naszym zasadom, tak jak każdy inny kanał w YouTube”.

Donald Trump zamieścił pierwsze wpisy od dwóch lat na Facebooku i YouTube. Konta byłego prezydenta były zbanowane od czasu pamiętnych zamieszek na Kapitolu.

Donald Trump powrócił również na Facebooka, gdzie zamieścił pierwszy od dwóch lat wpis o treści "WRÓCIŁEM".  Post zawierał również stare wideo, na którym polityk mówi na wiecu: „Przepraszam, że musieliście czekać, skomplikowana sprawa”. Opublikował ten sam klip na YouTube. Kanał Trumpa został zawieszony przez YouTube 12 stycznia 2021 r. w odpowiedzi na zamieszki na Kapitolu Stanów Zjednoczonych, które miały miejsce 6 stycznia. Firma należąca do Google'a czekała kilka dni dłużej na wdrożenie swojego zakazu niż Meta i Twitter, które wprowadziły własne ograniczenia, rzekomo w obawie przed zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego i podżeganiem do dalszej przemocy. Ostatni post Trumpa na Facebooku został opublikowany 6 stycznia 2021 r., Kiedy napisał: „Proszę wszystkich na Kapitolu USA o zachowanie pokoju”.

Trump został ponownie dopuszczony do korzystania z platformy Facebook i Instagram w styczniu, tydzień po tym, jak jego wezwano do przywrócenia mu dostępu przed wyborami prezydenckimi w 2024 roku. Prawdopodobnie ta decyzja wpłynęła na decyzję YouTube'a o zezwoleniu Trumpowi na powrót na platformę. 

Trump został również zablokowany na Twitterze, ale jego konto zostało przywrócone w listopadzie zeszłego roku po przejęciu witryny przez Elona Muska. Miliarder nazwał zbanowanie konta Trumpa „błędem” i „moralnie złym”. Założyciel Tesli uruchomił na stronie ankietę, której towarzyszyły słowa „Vox Populi, Vox Dei” – łacińska fraza oznaczająca „głos ludu jest głosem Boga” – w której poproszono użytkowników o głosowanie, czy konto Trumpa powinno zostać przywrócone. Większość z 15 milionów głosujących była za powrotem byłego prezydenta.

 
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: "Wróciłem". Donald Trump po 2 latach powrócił na Facebooka i YouTube

 0