Wsparcie Smart Access na płytach X470 & B450 dostępne przez nieoficjalny BIOS

Wsparcie Smart Access na płytach X470 & B450 dostępne przez nieoficjalny BIOS

Wraz z nową generacją Radeonów opartych na GPU RDNA 2, AMD przedstawiło trzy dedykowane im technologie: RAGE Mode, Infinity Cache i Smart Access Memory. Ta ostatnia znana też jako SAM pozwalać ma CPU na łatwy dostęp do pamięci VRAM w kartach Radeon z serii RX 6000. Takie rozwiązanie optymalizuje transfer danych pomiędzy CPU i GPU i tym samym poprawia wydajność w grach. Aby jednak skorzystać z SAM, potrzebować będziemy nowego CPU AMD i stosownej płyty głównej, co zachęcać ma graczy do budowania PC na bazie komponentów AMD. Okazuje się jednak, że wbrew zapowiedziom AMD, funkcja ta działać będzie nie tylko na płytach głównych z chipsetami z serii 500, ale również na starszych modelach z układami logiki z serii 400, a konkretnie X470 i B450. Niektórzy producenci MOBO udostępniają już wczesne wsparcie dla procesorów Ryzen 5000 na płytach z serii 400 i zamierzają dodać w nich obsługe SAM.

Niektórzy producenci MOBO udostępniają już wczesne wsparcie dla procesorów Ryzen 5000 na płytach z serii 400 i zamierzają dodać w nich obsługe SAM.

Na chwilę obecną jedynie płyty główne z serii 500, bazujące na chipsetach X570 i B550, oferują oficjalny BIOS z obsługą procesorów Ryzen 5000 i technologii Smart Access Memory. Niemniej jednak producenci MOBO stosują nieoficjalne rozwiązania. Jak pisaliśmy już w tym tygodniu, ASRock jako pierwsze opublikowało BIOS bazujący na firmwarze AGESA 1.1.0.0, który wprowadza obsługę Ryzenów 5000 na płytach B450. Gigabyte również udostępniło nieoficjalny BIOS dla modeli B450, oparty o AGESA 1.1.0.0. ASUS z kolei wypuścił nieoficjalny BIOS (bazujący na AGESA 1.1.8.0) dla wszystkich modeli X470 i B450. MSI czeka z kolei na oficjalny firmware AGESA, który zadebiutować ma w styczniu. Z drugiej strony, część producentów planuje już podobno nawet nieoficjalne BIOS-y ze wsparciem dla płyt głównych z serii 300 (X370 i A320). 

 

Wbrew pierwotnym zapowiedziom AMD, producenci MOBO chcą także dodać nieoficjalne wsparcie dla technologii Smart Access Memory na płytach z serii 400. ASRock już to zrobiło, udostępniając tę funkcję we wspomnianym przed chwilą BIOS-ie. Zweryfikował to już nawet niemiecki youtuber, RawiioliExtras, który pochwalił się, że SAM działa na jego płycie B450 Steel Legend. Poniżej możecie obejrzeć prezentację technologii. Podkreślamy jednak, że jest to nieoficjalne wsparcie i właściwy BIOS zostanie opublikowany zapewne w styczniu, a obsługa SAM na starszych modelach wciąż pozostanie nieoficjalna. Trzeba też pamiętać, że AMD twierdzi, że Smart Access Memory pokazuje swój pełen potencjał dopiero z wykorzystaniem protokołu PCIe Gen 4. Z przecieków wynika jednak, że nie tylko ASRock chce zapewnić nieoficjalne wsparcie dla SAM na płytach z serii 400, gdyż podobne plany mają również MSI, ASUS i Gigabyte. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wsparcie Smart Access na płytach X470 & B450 dostępne przez nieoficjalny BIOS

 0