Współzałożyciel Apple namawia do usuwania kont z Facebooka

Współzałożyciel Apple namawia do usuwania kont z Facebooka

Steve Wozniak, współzałożyciel Apple namawia użytkowników Facebooka do usuwania swoich kont, w związku z coraz większymi obawami o prywatność. "Obawiam się, ponieważ odbywacie konwersację, o której myślicie, że jest prywatna... Mówicie rzeczy, które nie powinny być słyszane, bo nie spodziewacie się, że może tak być" - powiedział Wozniak w trakcie wywiadu na lotnisku Ronalda Reagana w Waszyngtonie - "Ale praktycznie nie ma szans na powstrzymanie tego. Ludzie myślą, że mają jakiś poziom prywatności, którego wcale nie mają". To nie pierwszy raz gdy ktoś nawołuje do rezygnacji z tego portalu społecznościowego i często są to osoby mocno zaangażowane w branżę IT.

Steve Wozniak namawia do usuwania kont na Facebooku, słusznie uważając, że nie ma tam mowy o prywatności, a dane (o ile same nie wyciekną) są sprzedawane reklamodawcom.

"Są różne typy ludzi i niektórzy uważają, że korzyści płynące z Facebooka są warte utraty prywatności, jednak dla wielu takich jak ja, moją rekomendacją jest - dla większości ludzi - znalezienie sposobu na pozbycie się Facebooka" - dodał Wozniak. Portal ten znalazł się w ogniu krytyki po wielu kontrowersjach związanych z gromadzeniem i przetwarzaniem danych użytkowników. Gigant ujawnił w ubiegłym roku, że firma analityczna Cambridge Analytica miała dostęp do milionów kont użytkowników, bez ich wiedzy i zgody. A to był dopiero początek ujawnianych skandali i wycieków informacji. "Martwię się tym wszystkim" - mówił Wozniak - "Nie uważam jednak, że możemy to powstrzymać... Mogą już teraz mierzyć bicie serca laserem. Mogą podsłuchiwać Cię przez wiele urządzeń. Kto wie czy mój telefon teraz nie podsłuchuje"?

Portal jest krytykowany również z powodu obaw o dzielenie się danymi użytkowników z reklamodawcami. Ponad 98 procent dochodów Facebooka za rok 2017 pochodziło z reklam i informacji zgromadzonych od użytkowników, którzy "zgodzili" się na personalizację reklam, choć Mark Zuckerberg uparcie twierdzi, że dane użytkowników nie są sprzedawane firmom reklamowym. "Problem jest taki, że moje lajki wcale nie trafiają do ciebie. W mojej głowie tak jest, ale tak naprawdę, one wędrują prosto do reklamodawców" – powiedział Steve Wozniak i proponuje wprowadzenie płatnego, ale bezpiecznego Facebooka - "Dajcie mi wybór. Pozwólcie mi trochę zapłacić i w zamian zróbcie tak, żeby informacje o mnie były bezpieczniejsze i były prywatne".

Pokaż / Dodaj komentarze do: Współzałożyciel Apple namawia do usuwania kont z Facebooka

 0