Wsteczna kompatybilność pojawi się na PS5? Sony patentuje nową funkcję

Wsteczna kompatybilność pojawi się na PS5? Sony patentuje nową funkcję

Wsteczna kompatybilność to funkcja mogąca przekonać do zakupu Xbox One niejednego fana. Dodatkowo udostępniona i rozwijana co jakiś czas przez Microsoft lista produkcji z poprzednich konsol pozwala powrócić do klasyków wielu osobom nieposiadającym Xbox 360. Niestety podobnego rozwiązania na próżno szukać w przypadku PlayStation 4, za co Sony wielokrotnie było krytykowane przez użytkowników urządzenia. I chociaż w przypadku obecnej generacji nie mamy co liczyć na zmiany, to najwyraźniej Japończycy wzięli sobie do serca uwagi społeczności, a stosowna opcja pojawi się w przypadku PlayStation 5. Pewnym tego jest przedstawiciel chyba najpopularniejszej grupy testującej wydajność gier konsolowych, Digital Foundry. John Linneman postanowił zabrać głos na Twitterze stwierdzając w opublikowanym poście, że jest absolutnie pewny udostępnienia wstecznej kompatybilności na PS5.

Sony opatentowało rozwiązanie pozwalające PS5 emulować gry z wcześniejszych konsol. Wprowadzenie wstecznej kompatybilności potwierdza też przedstawiciel ekipy Digital Foundry. 

Wsteczna kompatybilność pojawi się na PS5? Sony patentuje nową funkcję

Zdajemy sobie sprawę, iż jego tweet w żadnym razie nie stanowi oficjalnego potwierdzenia, aczkolwiek Linneman wierzy, mocno iż jest dobrym prorokiem. Warto też podkreślić, że wprowadzenie przytoczonej funkcji jeżeli chodzi o PlayStation 4 nie było realne z racji architektury PS3, ale układ dostępny w obecnej konsoli pozwala już na implementację stosownego rozwiązania u bezpośredniego następcy. Dowodem w sprawie jest także zarejestrowany przez Sony patent, który opisuje system wstecznej kompatybilności. Koncepcja odbiega nieco od dotychczasowych teorii i w zamyśle twórców ma umożliwić nowemu sprzętowi emulację tytułów pochodzących nie tylko z PS4, ale także wszystkich wcześniejszych konsol, a więc PlayStation 3, PlayStation 2 oraz PSX.

Sternikiem zespołu opracowującego nowe rozwiązanie jest Mark Cerny, czyli przygotowujący architekturę czwórki i doskonale znający ten sprzęt. Opisywany dokument zakłada bezproblemową emulację wcześniejszych urządzeń japońskiego giganta opierającą się na wykorzystaniu mocy obliczeniowej procesora, a także technologii usuwającej problemy z synchronizacją. W efekcie PlayStation 5 byłoby w stanie wręcz naśladować starsze modele konsol, a tym samym wprowadzając w błąd uruchomione gry. Należy przyznać, że patent wygląda doprawdy interesująco i pozostaje mieć nadzieję, iż rzeczywiście pojawi on się w nieujawnionym jeszcze PS5.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wsteczna kompatybilność pojawi się na PS5? Sony patentuje nową funkcję

 0