Wszyscy korzystamy z jego wynalazku. W końcu otrzymał "informatycznego Nobla"

Wszyscy korzystamy z jego wynalazku. W końcu otrzymał "informatycznego Nobla"

Nawet jeśli sami nie podłączamy bezpośrednio kabla ethernetowego do routera/modelu, gdzieś po drodze każdy, kto korzysta z internetu, polega na tej technologii i zawdzięczamy to dwóm osobom: Robertowi Metcalfe’owi i nieżyjącemu już Davidowi Boggsowi. 

Obaj panowie opracowali wykorzystywany dziś powszechnie Ethernet i przygotowali grunt pod rewolucję sieciową w renomowanym Instytucie Badawczym Palo Alto firmy Xerox (lepiej znanym jako Xerox PARC). Teraz Metcalfe otrzymał nagrodę Association for Computing Machinery (ACM) A.M. Turing Award, często nazywaną „nagrodą Nobla w dziedzinie informatyki”.

Robert Metcalfe otrzymał nagrodę Association for Computing Machinery (ACM) A.M. Turing Award, często nazywaną „nagrodą Nobla w dziedzinie informatyki”.

 

Źródło: Andreu Veà, WiWiW.org

Ethernet to technologia sieciowa, która zrewolucjonizowała sposób komunikowania się komputerów. Umożliwia urządzeniom łączenie się z siecią lokalną i udostępnianie zasobów, takich jak drukarki i pliki. Obecnie sprzęt ethernetowy i jego protokół są najczęściej używaną technologią sieciową na świecie, tworząc podwaliny Internetu.

Dzięki finansowaniu od Google, nagrodzony otrzymał milion dolarów i jest to kolejne uhonorowanie bogatej kariery Metcalfe. Po odejściu z Xerox PARC założył 3com, firmę zajmującą się sprzętem sieciowym, która wprowadziła Ethernet do głównego nurtu. „Niebezpieczne jest przyjmowanie nagrody za rozwój sieci Ethernet, która 22 maja 2023 r. kończy 50 lat” — powiedział Metcalfe na Uniwersytecie w Teksasie, gdzie obecnie jest emerytowanym profesorem. „W ciągu 50 lat istnienia sieci Ethernet setki ludzi zasłużyły na miano wynalazcy. Dołączcie do mnie i powiedzcie tym ludziom: Dziękuję” - dodał.

Pomimo swojego rozgłosu jako technologii kablowej, Metcalfe powiedział New York Times, że pierwotnie wyobrażał sobie, że będzie ona bardziej przypominać Wi-Fi, które znamy dzisiaj. „Chcieliśmy zrobić to bezprzewodowo” – powiedział. „Ale nie mogliśmy całkowicie zrezygnować z przewodów. Byłoby to zbyt wolne i zbyt kosztowne”.

Gratulacje dla Roberta Metcalfe'a za zdobycie prestiżowej nagrody Turinga za jego pionierski wkład w sieci komputerowe i rozwój technologii Ethernet, jego innowacyjna praca w praktyce zrewolucjonizowała świat.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wszyscy korzystamy z jego wynalazku. W końcu otrzymał "informatycznego Nobla"

 0