Wszystkie procesory AMD Ryzen będą mieć odblokowany mnożnik

Wszystkie procesory AMD Ryzen będą mieć odblokowany mnożnik

AMD miało bardzo pracowity tydzień. Na targach CES 2017 m.in. ujawniono architekturę Vega, a także rozszerzono temat procesorów Zen. Jak się okazuje, wszystkie jednostki z rodziny Ryzen otrzymają odblokowany mnożnik!

Jest to oficjalna informacja. Żaden z procesorów AMD Ryzen nie zostanie zablokowany, co tyczy się nawet modeli reprezentujących sektor ekonomiczny. Dodatkowo, overclocking będzie można przeprowadzić nie tylko przy użyciu płyt głównych z topowym chipsetem X370, ale także z wykorzystaniem tańszego układu logiki B350. Co prawda najtańsze konstrukcje wykorzystujące rozwiązania serii "A" możliwości O/C nie otrzymają, ale to i tak spory atut względem konkurencyjnego Intela, który ogranicza podkręcanie do flagowej "zetki".

Wszystkie procesory AMD Ryzen będą mieć odblokowany mnożnik

Przy okazji poznaliśmy też dwa nowe, niezapowiedziane wcześniej chipsety: X300 oraz A300. Pierwszy z nich to miniaturowy wariant X370, a drugi - najniżej pozycjonowany produkt w całym line-upie. X300 przejmie większość cech pełnowymiarowego pobratymca, służąc do budowy płyt Micro ATX bądź mniejszych. Oczywiście tym samym otrzyma także możliwość zmiany mnożnika. Inaczej mówiąc, wsparcie dla O/C. Niestety, jeśli chodzi o funkcje poszczególnych chipsetów - wciąż najwięcej wiadomo jedynie o flagowcu. Specyfikacja tegoż przedstawia się następująco:

  • Wsparcie dla dysków SSD M.2 i NVMe,
  • 4 sloty pamięci DDR4 (dual channel),
  • 16 linii PCIe Gen3 (z procesora) ze wsparciem dla 3-way CrossFireX oraz 2-way SLI,
  • 8 linii PCIe Gen2 (z chipsetu),
  • 6 portów USB 3.1 Gen1 oraz 2 porty USB 3.1 Gen2,
  • 6 portów USB 2.0.

 

Wszystkie procesory AMD Ryzen będą mieć odblokowany mnożnik

Prognozuje się, że procesory AMD Ryzen wraz z kompatybilnymi chipsetami ostatecznie ukażą się w lutym, ale mało prawdopodobnym jest by trafiły wówczas do sklepów. Czerwoni planują raczej wyprzedzającą premierę prasową. Faktyczna dostępność nowości przypadnie zapewne na marzec. W dniu premiery powinniśmy ujrzeć przynajmniej jednego Ryzena, tj. model ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy, w towarzystwie przynajmniej 18 kompatybilnych płyt głównych od firm ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte oraz MSI.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wszystkie procesory AMD Ryzen będą mieć odblokowany mnożnik

 0