Wszystkie topowe chipy dla smartfonów z Androidem na 2022 rok rzekomo się... przegrzewają

Wszystkie topowe chipy dla smartfonów z Androidem na 2022 rok rzekomo się... przegrzewają

Przegrzewające się SoC w smartfonach to nic nowego. Producenci smartfonów radzą sobie z tym na różne sposoby, jednak co jakiś czas któryś z flagowców ma problemy z utrzymaniem temperatury bez ograniczania wydajności. Niestety, niektóre źródła donoszą, że tegoroczne flagowe układy SoC od trzech czołowych producentów: Qualcomma, MediaTeka i Samsunga, będą bardzo gorące.

Pojawiły się doniesienia, że ​​trzy nowe układy, które w tym roku będą napędzać telefony z Androidem z najwyższej półki, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, MediaTek Dimensity 9000 i Samsung Exynos 2200, przegrzewają się. Układ MediaTek jest zbudowany przy użyciu procesu TSMC 4 nm. Układy SoC Snapdragon i Exynos są produkowane przez Samsung Foundry przy użyciu procesu 4 nm. Doniesienia o wysokich temperaturach pojawiały się już miesiąc temu, gdy układ Snapdragon 8 Gen 1 z nowym rdzeniem Cortex-A510 został przetestowany przez użytkownika Twittera Golden Reviewer i chociaż układ jest 15% mocniejszy niż rdzenie Cortex-A55 w Snapdragon 888, są one o 33% mniej efektywne energetycznie, a zużycie energii w A510 jest o 70% wyższe.

Nowy Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 rzekomo ma problemy z temperaturą. Niektóre źródła donoszą, że to samo dotyczy nowego Exynosa od Samsunga oraz MediaTek Dimensity 9000.

Rdzeń X2 Snapdragona 8 Gen 1 ma 15% wzrost wydajności w porównaniu z rdzeniem X1, ale jest mniej efektywny, a rdzeń A-710 zapewnia taką samą wydajność, jak poprzednik. Poprawę widać za to w sekcji GPU, gdzie mamy 50% wzrost wydajność i 44% poprawę w efektywności. GPU ma niemal doganiać A15 Bionic od Apple. Tegoroczny Snapdragon ma jednak przegrywać z MediaTek Dimensity 9000, który produkowany przez TSMC. Podobnie królem wydajności nie będzie nowy Exynos, produkowany w tym samym procesie, co Snapdragon. 

Niedobory i problemy z produkcją mogą jednak wciąż zmienić producenta danego z układów. Przestoje, czy zbyt mały uzysk w produkcji Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 mogą spowodować, że produkcja Snapdragona 8 Gen 2 może zostać przeniesiona z powrotem do TSMC od Samsung Foundry. Niestety, dla Qualcomm oznacza to konieczność rywalizacji z Apple, które zawsze jest stawiane na pierwszym miejscu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wszystkie topowe chipy dla smartfonów z Androidem na 2022 rok rzekomo się... przegrzewają

 0