Wyciekł nowy harmonogram rozwoju chipsetów Intel – B360, Z370 oraz Z390

Wyciekł nowy harmonogram rozwoju chipsetów Intel – B360, Z370 oraz Z390

Do Internetu trafił właśnie nowy harmonogram rozwoju Intela, dotyczący przyszłorocznych chipsetów. Jak się okazuje, producent po raz pierwszy planuje aż dwa układy logiki klasy hi-end dla platformy konsumenckiej.

Zacznijmy jednak od podstaw. Jako iż układy Coffee Lake-S, pomimo wykorzystywania znanej już podstawki LGA 1151, wymagają nowych płyt głównych, Intel zamierza wydać nowy chipset w każdym segmencie. W klasie niższej H310 przejmie pałeczkę po H110, znanym jeszcze od czasów pierwszego rzutu procesorów Skylake, natomiast B360 zastąpi B250. W tym drugim przypadku warto zwrócić uwagę na dodatkową "dziesiątkę" w oznaczeniu, która pojawiła się najpewniej w skutek chęci odróżnienia się od AMD. Jak wiadomo, konkurencja wykorzystała oznaczenie B350 na poczet średniej klasy chipsetu dla procesorów Ryzen.

Coffee Lake-S doczeka się dwóch chipsetów klasy wyższej, Z370 oraz Z390. Wedle plotek ten drugi może oznaczać nawet wprowadzenie kolejnej podstawki.

Niemniej zdecydowanie ciekawiej robi się u szczytu stawki. Po pierwsze, wraz ze sklepową premierą Coffee Lake-S pojawi się układ logiki Z370, zastępując Z270, a po drugie - na przyszły rok Niebiescy planują tajemniczy Z390. Niestety, nie wiadomo, czym dokładnie będzie rzeczony chipset. Jedna z niepotwierdzonych teorii głosi, że Z370 to tylko prostolinijny klon Z270 z dodaną obsługą nowych procesorów, podczas gdy Z390 istotnie rozszerzy funkcjonalność platformy o kolejne interfejsy czy kontrolery. Ponadto, pojawiają się głosy jakoby Z390 miał pojawić się w towarzystwie innej niż dotychczas podstawki. Cóż, brzmi to intrygująco, choć nie należy zapominać, iż mamy do czynienia z plotką.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciekł nowy harmonogram rozwoju chipsetów Intel – B360, Z370 oraz Z390

 0