Wyciekł slajd prezentujący high-endowy chipset Z490 od AMD

Wyciekł slajd prezentujący high-endowy chipset Z490 od AMD

Za dwa dni na rynku wylądują procesory AMD z serii Ryzen 2000, którym towarzyszyć będą nowe high-endowe płyty główne z chipsetem X470. Okazuje się jednak, że czerwona ekipa szykować może już kolejny, jeszcze wyżej pozycjonowany układ logiki.

Ten nazywa się Z490 i z najnowszych przecieków wynika, że może to być X470 na sterydach. W tym przypadku AMD może pozbyć się największych ograniczeń poprzednika, czyli łączności w zakresie linii PCIe. O ile bowiem X470 oferować będzie 8 linii PCIe drugiej generacji, tak jego następca otrzymać ma 4 dodatkowe typu PCI-Express 3.0 ogólnego zastosowania i tym samym ich łączna liczba wzrośnie do 12. Cztery dodatkowe trzeciej generacji można będzie zaś wykorzystać do bezpośredniego zasilenia dodatkowych wymagających energetyczne urządzeń, jak dyski SSD w formacie M.2, zewnętrzne kontrolery USB 3.1, kontrolery 10 GbE, itp. Warto jednak pamiętać, że na chwilę obecną chipset Z490 to tylko plotka, której źródłem jest domniemany slajd z wewnętrznej prezentacji Gigabyte Aorus i choć styl i czcionka zdają się wskazywać na jego autentyczność, to lepiej, tradycyjnie już, zachować odpowiednią dawkę dystansu.

Podstawową i być może jedyną różnicą względem X470 ma być więcej linii PCIe 3.0 w Z490

W przypadku obecnej implementacji płyty główne z gniazdem AM4 posiadają 24 linie PCI-Express 3.0 z SoC oraz 6-8 lini PCI-Express 2.0 z chipsetu. Z puli SoC 16 linii alokowanych jest do PEG (PCI-Express Graphics), 4 linie służą za szynę układu logiki (łączą SoC w z chipsetem), a 4 ostatnie zasilają slot M.2 32 Gb/s. Pozostałe sloty M.2 bazują na PCIe 2.0 z puli chipsetu lub dzielone są z budżetu PEG. Z490 nie będzie posiadać tego ograniczenia, w czym pomogą 4 dodatkowe linie PCIe 3.0. Nie tylko ich liczba wzrasta o 50%, ale zapewnią one nawet dwukrotnie wyższą wydajność. Pozostała część specyfikacji i funkcjonalności Z490 zdaje się być identyczna jak w przypadku X470. Niestety nie wiemy także, kiedy ewentualnie możemy spodziewać się premiery nowego chipsetu - być może wraz z nadejściem procesora Ryzen 7 2800X? Dodatkowego smaczku sprawie dodaje fakt, że Intel przymierza się do wypuszczenia chipsetu Z390 i w dalszej perspektywie mógł planować także Z490.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciekł slajd prezentujący high-endowy chipset Z490 od AMD

 0