Wyciekła specyfikacja SoC Kirin 980 od Huawei - zapowiada się obiecująco

Wyciekła specyfikacja SoC Kirin 980 od Huawei - zapowiada się obiecująco

Huawei już za sprawą ubiegłorocznego Kirina 970 pokazało, że potrafi stworzyć naprawdę wydajny układ mobilny, który jest w stanie rywalizować z topowymi Snapdragonami od Qualcomm. Chiński gigant nie zamierza jednak zwalniać tempa i już szykuje nowy SoC dla swoich flagowych smartfonów o nazwie Kirin 980 i jak wynika z najnowszych przecieków, ten zapowiada się niezwykle obiecująco i zapewne pozwoli Hauwei wysunąć się w tym roku na prowadzenie w zakresie wydajności układów mobilnych w androidowych smartfonach. Jego detronizacji spodziewać można się będzie zapewne dopiero w przyszłym roku wraz z debiutem nowego topowego układu Qualcomm (Snapdragon 855?), a niewykluczone, że tak naprawdę oba procesory oferować będą bardzo zbliżone osiągi. Warto jednak pamiętać, że przedstawione tu informacje nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone, więc nie można uznawać ich za pewnik.

W sieci pojawiła się właśnie specyfikacja procesora mobilnego Kirin 980, który zasilać będzie nadchodzące flagowe smartfony Huawei.

Wyciekła specyfikacja SoC Kirin 980 od Huawei - zapowiada się obiecująco

Przejdźmy zatem do konkretów. Przygotowany przez HiSilicon (producent należący do Huawei) Kirin 980 tradycyjnie bazować ma na konfiguracji ARM big.LITTLE, gdzie otrzymujemy podział na dwa klastry. I tak, pierwszy, wydajnościowy (wykorzystywany w najbardziej wymagających zadaniach, takich jak gry), składać ma się z 4 rdzeni Cortex-A77 taktowanych zegarem 2,8 GHz, natomiast drugi, energooszczędny (do codziennej pracy), to 4 rdzenie Cortex-A55. Co więcej, SoC ten powstać ma w oparciu o 7 nm proces technologiczny od TSMC, co może stanowić swoiste przetarcie dla tej technologii. Wcześniejsze doniesienia wskazywały także na jeszcze większe postawienie na sztuczną inteligencję ze specjalnym dedykowanym chipem od Cambricorn, który sprawić ma, że NPU (Neural Processing Unit - jednostka odpowiedzialna za AI) będzie jeszcze sprawniejsze i zapewni możliwość 5 bilionów obliczeń na wat.  

Spekuluje się również, że Huawei pójdzie drogą Apple i postawi także na autorskie GPU. Według plotek HiSilicon już takowe opracowuje i to ma być o 1,5 razy wydajniejsze niż Adreno 630, które obecnie wykorzystywane jest w układzie Snapdragon 845. Pierwszymi smartfonami, które zrobić mają użytek z Kirina 980, będą zapewne Mate 20 oraz Mate 20 Pro, których debiut spodziewany jest w ostatnim kwartale bieżącego roku, a benchmarki AnTuTu z kwietnia tego roku rzeczywiście wskazywały, że możemy spodziewać się tu dużych wzrostów wydajności. Tym samym wydaje się, że oficjalna zapowiedź Kirina 980 może nastąpić już na przełomie sierpnia i września w trakcie targów IFA 2018. Jest to o tyle prawdopodobne, że Kirin 970 ujawniony był przez Huawei na zeszłorocznej edycji berlińskich targów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciekła specyfikacja SoC Kirin 980 od Huawei - zapowiada się obiecująco

 0