Wyciekło domniemane zdjęcie laminatu AMD Navi - GDDR6 i 256-bitowa szyna

Wyciekło domniemane zdjęcie laminatu AMD Navi - GDDR6 i 256-bitowa szyna

Z niecierpliwością wyczekujemy zapowiedzi kolejnej generacji GPU od AMD, czyli Navi. Ta ujawniona może być na konferencji firmy w ramach Computex już 27 maja, nic więc dziwnego, że dociera do nas coraz więcej przecieków na jej temat, a najnowsze zdają się dostarczać zdjęcie laminatu karty graficznej Radeon RX (pojawiło się na jednym z chińskich forów). Domniemana płytka drukowana Navi zdaje się być dedykowana karcie z wysokiej półki i raczej nie należy do budżetowej konstrukcji, a tak przynajmniej sugerują doniesienia o jej specyfikacji. Tym samym możemy mieć tu do czynienia z pełnoprawnym następcą Radeona RX 590 (lub 580) w ramach nadchodzącej serii Radeon RX 600. Co prawda nie mamy pewności jakie GPU lub konkretnie, jaki wariant 7 nm Navi zostanie tu zaimplementowany, ale można dostrzec choćby 8 jednostronnych modułów pamięci, co zapewne oznacza konfigurację 8 GB lub 16 GB VRAM. Co więcej, rozmiar BGA zdaje się wynosić 180, co oznacza, że karta ta korzystać będzie z pamięci GDDR6 - po raz pierwszy w przypadku AMD.

Navi ujawmnione ma być na Computex już 27 maja, nic więc dziwnego, że dociera do nas coraz więcej przecieków na jej temat, a najnowsze zdają się dostarczać zdjęcie laminatu nowej karty graficznej Radeon RX.

Ze zdjęcia, a konkretniej połączeń pamięci, wyczytać możemy także obecność 256-bitowego interesu, co przy zastosowaniu 8 GB pamięci GDDR6 pozycjonuje ją w rejonach GeForce’a RTX 2070, a taki poziom Navi sugerowały już niektóre przecieki. Jeśli zaś chodzi o złącza, dostrzec możemy dwa DisplayPort, jedno HDMI, a także jeszcze jeden port, który zdaje się być USB typu C, co oznaczać może, że AMD pójdzie śladami NVIDII i zastosuje gniazdo Virtual Link dla headsetów VR. Widzimy tu również 8-fazową sekcję zasilania VRM, gdzie moc dostarczana jest przez dwa złącza PCIe. Wycięcia przygotowano na 8-pinowe złącza, ale w gestii producentów pozostaje, czy skorzystają z wszystkich 8 czy może 6 pinów. Trzeba przy tym pamiętać, że zdjęcie prezentować może laminat opracowany we wczesnej fazie prac i końcowy design może się od niego znacząco różnić.  

Niewiele więcej da się wyczytać z tego PCB, ale docierające do nas od jakiegoś czasu wskazówki sugerują, że AMD może zastosować w Navi wsparcie dla ray tracingu (to zostało potwierdzone w PS5, które bazować ma na GPU Navi). Co więcej, spodziewać mamy się też implementacji Variable Rate Shading, która znana jest już choćby z Turingów od NVIDII. Co więcej, Navi ma być ostatnią generacją AMD, która oparta będzie o technologię GCN (Graphics Core Next), poza tym, w odróżnieniu od Vegi, ta od początku opracowywana jest pod kątem 7 nm litografii, co oznacza, że powinna w większym stopniu niż Radeon VII wykorzystać możliwości tego procesu. Nie pozostało nam nic innego, jak tylko wyczekiwać końcówki maja i  targów Computex, choć część źródeł sugeruje, że Navi może być zapowiedziane nieco później, np. na targach E3 w połowie czerwca.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciekło domniemane zdjęcie laminatu AMD Navi - GDDR6 i 256-bitowa szyna

 0