Wyciekły plany Intela odnośnie serwerowych procesorów Xeon na najbliższe dwa lata

Wyciekły plany Intela odnośnie serwerowych procesorów Xeon na najbliższe dwa lata

Portal VideoCardz opublikował slajd przedstawiający harmonogram wydawniczy Intela dla serwerowych procesorów Xeon na najbliższe dwa lata. Ten redakcja otrzymać miała jednak od anonimowego źródła, w związku z czym nie da się potwierdzić jak bardzo aktualne są zawarte tu plany, ani czy w ogóle jest on prawdziwy. Zanim przejdziemy do omówienia wspomnianego slajdu, warto wspomnieć, że podczas prezentacji swoich wyników finansowych za ostatni kwartał dyrektor generalny Intela potwierdził, że masowa produkcja procesorów Xeon z rodziny Ice Lake rozpocznie się w pierwszym kwartale przyszłego roku. „Wraz z naszymi klientami jesteśmy podekscytowani nadchodzącą premierą trzeciej generacji produktów Intel® Xeon® Scalable, Ice Lake. Celujemy z kwalifikacją na koniec czwartego kwartału i rozpoczęciem masowej produkcji zaraz po tym, w pierwszym kwartale” - powiedział Bob Swan.

Portal VideoCardz opublikował slajd przedstawiający harmonogram wydawniczy Intela dla serwerowych procesorów Xeon na najbliższe dwa lata.

Harmonogram, który właśnie pojawił się w sieci, prezentuje procesory Intel Xeon, które są już rozsyłane (kolor zielony), opracowywane (kolor niebieski), w planach (kolor fioletowy) i w fazie konceptu (kolor pomarańczowy). Jeśli zaś chodzi o rynek HPC, Intel podno nie zamierza odświeżać serii Walker Pass, znanej jako Xeon Advanced Processors. Bazując na ujawnionym slajdzie, nie otrzymamy nowych CPU z tej serii przynajmniej do końca 2022 roku. Niebiescy szykować mają jednak nową serię procesorów Xeon Scalable (Tennesse Pass) zorientowaną na HPC/AI, która bazować ma na architekturze Ice Lake-X. Co więcej, jej następca, Denali Pass (Eagle Stream), pojawić ma się zaledwie kilka miesięcy później i będzie bazować na architekturze Sapphire Rapids. W odróżnieniu od Ice Lake, Sapphire Rapids otrzyma wsparcie dla pamięci DDR5 i interfejsu PCIe 5.0.

O ile jednak Tennessee Pass celuje w wysokowydajne serwery, Coyote Pass bazujący na CPU Ice Lake znaleźć ma zastosowanie w mainstreamowych serwerowniach. Są to jedno- lub dwugniazdkowe systemy. Co więcej, serwery te wspierać będą do 32 modułów DIMM, ale harmonogram nie konkretyzuje technologii zastosowanej dla pamięci. Fox Creek Pass zastąpi Coyote Pass zaledwie po dwóch kwartałach, oferując identyczną obsługę I/O, a tak przynajmniej wynika ze slajdu. Oficjalnych zapowiedzi na temat serwerowych procesorów Intela należy spodziewać się w najbliższych tygodniach, a przynajmniej tych obejmujących najbliższe plany firmy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciekły plany Intela odnośnie serwerowych procesorów Xeon na najbliższe dwa lata

 0