Wyciekły plany wydawnicze AMD odnośnie do układów APU na 2021 i 2022 rok

Wyciekły plany wydawnicze AMD odnośnie do układów APU na 2021 i 2022 rok

Użytkownik Twittera znany jako _rogame, który zapewne jest Wam już dobrze znany z licznych przecieków związanych z nadchodzącymi procesorami (i nie tylko), po raz kolejny postanowił o sobie przypomnieć. Tym razem ujawnił on szczegóły harmonogramu wydawniczego AMD, a konkretniej przyszłych układów APU tego producenta. Zaprezentowane przez niego informacje wypełniają pewne luki w domniemanych planach Czerwonych. I tak, zgodnie z tym, co podaje _rogame, AMD zamierza wypuścić swoje pierwsze APU z układami graficznymi Navi2 w przyszłym roku. Te znane są pod nazwą kodową VanGogh, ale co ciekawe, ich CPU oparte mają być o architekturę Zen 2, a nie nowszą Zen 3, na których bazują procesory Ryzen 5000. TDP tych mobilnych APU wynosić ma tylko 9 W, a źródło przecieku określa je jako układy klasy Premium. 

Rogame ujawnił szczegóły harmonogramu wydawniczego AMD, a konkretniej przyszłych układów APU tego producenta.

Wyciekły plany wydawnicze AMD odnośnie układów APU na 2021 i 2022 rok

Źródło: VideoCardz

W przyszłym roku otrzymać mamy jednak także APU Cezanne, które otrzymają już CPU Zen 3, ale co ciekawe, w odróżnieniu od APU VanGogh, tutaj na pokładzie znaleźć mamy zintegrowane GPU z wysłużonej rodziny Vega. Nie wiemy, czemu AMD nie chce od razu połączyć Zen 3 z Navi2, ale możemy być pewni, że prędzej czy później takie APU pojawią się na rynku. Z przecieków wynika także, że producent szykuje odświeżenie architektury Zen 3 na 6 nm procesie technologicznym, co nastąpić ma w kolejnym, czyli 2022 roku. To właśnie wtedy otrzymać mamy APU Rembrandt (następcy Cezanne) z CPU Zen3+ i iGPU Navi2.

Rogame ujawnia także nową nazwę kodową Barcelo (Zen 3), która odnosić ma się do układów zastępujących Lucienne-U. Jak wyjaśnialiśmy już wcześniej, seria Ryzen 5000U podzielona będzie na te dwie serie, czyli Cezanne-U (Zne 3) oraz Lucienne-U (Zen 2). Zdaje się, że AMD zamierza kontynuować ten trend w przyszłości. Dragon Crest to natomiast odświeżenie VanGogh, gdzie wciąż znajdować mają się rdzenie Zen 2 i Navi2. Całość zamykają APU z serii Pollock, czyli 4,5 W układy produkowane w 14 nm, które otrzymać mają pierwszą generację rdzeni Zen i grafikę Vega. Oficjalnej prezentacji procesorów Cezanne-H i Cezanne-U spodziewać mamy się już w przyszłym miesiącu na CES 2021.      

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciekły plany wydawnicze AMD odnośnie do układów APU na 2021 i 2022 rok

 0