Wydobycie kryptowalut powoduje braki prądu w Iranie. Bitcoin lepszy niż objęta sankcjami ropa?

Wydobycie kryptowalut powoduje braki prądu w Iranie. Bitcoin lepszy niż objęta sankcjami ropa?

Irańskie media, przedstawiciele branży energetycznej oraz media społecznościowe donoszą, że z powodu wydobywania kryptowalut na ogromną skalę, w kraju pojawiają się niedobory energii elektrycznej i przerwy w dostawach zarówno na obszarach wiejskich, jak i w miastach. W ciągu ostatnich dwóch tygodni przerwy w dostawie energii elektrycznej w Teheranie stały się codziennością, a we wtorek policja wyraziła zaniepokojenie potencjalnym rozwojem przestępczości wywołanej zanikami prądu. Mohammad-Taghi Karrubi, działacz reformatorski, powiedział, że kopanie bitcoinów w Iranie może przynieść miliardy dolarów, znacznie więcej niż dochody z eksportu objętej sankcjami ropy. "Niektórzy zarabiają olbrzymie pieniądze, ale dla oznacza to zanieczyszczenie powietrza i przerwy w dostawie prądu" - napisał.

"Kopanie bitcoinów w Iranie może przynieść miliardy dolarów, znacznie więcej niż dochody z eksportu objętej sankcjami ropy". Skala wydobycia powoduje braki prądu, a część "kopalni" kryptowalut działa nielegalnie. Powstała nawet specjalna strefa ekonomiczna dla "kopalni" z tańszymi stawkami za prąd, gdzie operują nawet Chińczycy.

Wydobywanie bitcoinów, które ma wysoki ślad węglowy, często odbywa się w zaawansowanych technologicznie centrach danych, które stawiają ogromne wymagania sieci energetycznej ze względu na ogromną ilość zaprzęgniętych do pracy kart graficznych i procesorów wymaganych do przetwarzania i weryfikowania transakcji, zanim zostaną one zapisane w łańcuchu bloków kryptowaluty. Irański dziennikarz Masoud Nouri powiedział, że krążą pogłoski, że chińscy inwestorzy i "organ wojskowy", przypuszczalnie Gwardia Rewolucyjna, założyli wspólną 175-megawatową kopalnię bitcoinów w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Rafsanjan (RSEZ) w prowincji Kerman, gdzie korzystają z tanich taryf energii elektrycznej oferowanych górnikom kryptowalut. Nouri zażądał wyjaśnień od Ministerstwa Energii. Niewystarczające dostawy energii elektrycznej doprowadziły  do konieczności spalania brudnych, ciężkich produktów naftowych, takich jak mazut, do wytwarzania energii, co mocno wpłynęło na jakość powietrza.

Mohammada-Rezy Sharafi z Iran Blockchain Association powiedział, że irańskie specjalne strefy ekonomiczne również oferują zwolnienia podatkowe, zwiększając możliwe zyski z kopania kryptowalut. Tejarat News próbowało skontaktować się z Iran-China Industrial Development Group, farmie kryptowalut z siedzibą w Kerman i zadać pytania o działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Rafsanjan, jednak pozostały one bez odpowiedzi. Mostafa Rajabi-Mashhadi, rzecznik Iranian Electricity Industry Union, powiedział w piątek w wywiadzie dla agencji informacyjnej IRNA, że górnicy bitcoinów zużywają ponad 300 megawatów energii elektrycznej "nielegalnie" każdego dnia do wydobywania kryptowalut.

Rajabi-Mashhadi obiecuje, że "nielegalne centra wydobycia kryptowalut" zostaną zidentyfikowane, a operatorzy ukarani grzywną za szkody wyrządzone w sieci energetycznej. Działanie te zostały podjęte już jakiś czas temu, bo władze donoszą, że zamknięto już 1620 nielegalnych farm. Od lipca 2019 roku Iran wydaje licencje na wydobywanie kryptowalut, legalizując takie działania jako jeden z pierwszych krajów na świecie. Wszystkie farmy muszą być zarejestrowane. Od października 2020 roku Bitcoin jest legalnym środkiem wymiany w Iranie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wydobycie kryptowalut powoduje braki prądu w Iranie. Bitcoin lepszy niż objęta sankcjami ropa?

 0