Wyjaśniono sprawę padających Radeonów RX 6000. To nie wina sterowników

Wyjaśniono sprawę padających Radeonów RX 6000. To nie wina sterowników

Jak zapewne wielu z was pamięta, na początku miesiąca pisaliśmy o niepokojących doniesieniach youtubera KrisFix na temat wzrostu awarii kart graficznych Radeon RX 6000 w jego serwisie. Właśnie otrzymaliśmy aktualizację w tej sprawie, a przyczyna padających GPU RDNA 2 okazuje się inna, niż wcześniej spekulowano. 

W poprzednim filmie youtuber KrisFix sygnalizował nagły wzrost kart graficznych Radeon RX 6000 pojawiających się w jego niemieckim serwisu GPU. Na pierwszy rzut oka trudno było wskazać przyczyny awarii, dlatego też zasugerowano, że może chodzić o sterowniki AMD, które wypuszczono pod koniec zeszłego roku, gdyż ich publikacja zbiegła się w czasie z wystąpieniem problemów. Kris postanowił przeprowadzić dochodzenie w tej sprawie i dlatego nagrał pierwszy film, aby dowiedzieć się więcej od społeczności.

Przyczyna padających GPU Radeon RX 6000 okazuje się inna, niż wcześniej spekulowano. 

Po krótkiej ankiecie przeprowadzonej wśród klientów, których dotyczy problem, KrisFix ustalił, że prawdopodobnie to nie zbyt wysokie obciążenie powodowało problemy, ponieważ użytkownicy wskazywali na różne okoliczności awarii. Wspólnym elementem były jednak wspomniane sterowniki, każda z kart korzystała bowiem z najnowszej dostępnej wówczas wersji.

Na szczęście okazuje się, że to nie oprogramowanie AMD jest przyczyną problemów. Ustalono bowiem, że karty graficzne przesłane do KrisFix miały jeszcze jedną wspólną cechę, o której wcześniej nie wspomniano. Wiele z tych kart pochodziło od jednego sprzedawcy i istnieje duże prawdopodobieństwo, że były one wcześniej wykorzystywane do kopania kryptowalut.

Wyjasniono sprawę padających Radeonów RX 6000. To nie sterowniki są winne

Jednak głównym problemem nie był fakt, że były one używane do kopania, ponieważ wiele kart pokoparkowych jest kupowana później przez graczy, którzy nie narzekają na ich stan. Przyczyną mogła być wilgoć podczas przechowywania kart i długotrwała ekspozycja na takie warunki jest tu najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem pękania GPU.

Takie wnioski wyciągnięto po przeprowadzeniu 150 godzin testów z wieloma kartami, w tym AMD MBA (Made by AMD) i wariantami autorskimi. Testy te nie dały jednoznacznej odpowiedzi, ale bardziej szczegółowa ankieta wśród klientów pozwoliła rzucić więcej światła na tę sprawę.

Film jest dość długi, ale pokazuje pełny proces poszukiwania potencjalnej przyczyny. Szczegółowo przedstawia metodę i etapy testowania. Zainteresowanych tematem zachęcamy więc do obejrzenia materiału KrisFix.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyjaśniono sprawę padających Radeonów RX 6000. To nie wina sterowników

 0