Wykryto nową groźną lukę w serwerowych procesorach Intela

Wykryto nową groźną lukę w serwerowych procesorach Intela

Pod koniec 2011 roku Intel wprowadził w swoich serwerowych procesorach funkcję poprawiającą wydajność, która pozwalała kartom sieciowym i innym peryferiom na łączenie się bezpośrednio z pamięcią podręczną ostatniego poziomu CPU, zamiast standardową (i wyraźnie dłuższą) ścieżką przez główną pamięć serwera. Przez ominięcie pamięci systemowej, intelowski DDIO (Data-Direct I/O) zwiększył przepustowość wyjścia/wejścia i zredukował opóźnienia, a także pobór energii. Teraz jednak naukowcy ostrzegają, że w konkretnych scenariuszach, hakerzy mogą wykorzystać DDIO do uzyskania informacji o naciśniętych klawiszach i innych wrażliwych danych, które przepływają przez pamięć narażonych serwerów. Najgroźniejsza forma ataku może być przeprowadzona w centrach danych i środowiskach chmury, które korzystają zarówno DDIO, jak i RDMA (Remote Direct Memory Access), co pozwala serwerom na wymianę danych. Serwer wynajęty przez złośliwego hakera może w tym przypadku wykorzystać lukę do zaatakowania innych klientów. By udowodnić swoją rację, naukowcy opracowali atak, który pozwala na kradzież informacji o naciskanych klawiszach.

Naukowcy ostrzegają, że przyszłe ataki mogą pozwolić na kradzież innych wrażliwych danych i prawdopodobnie nawet wtedy, kiedy RDMA nie jest aktywne.

Badacze z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie i Politechniki Federalnej w Zurychu, współpracujący w ramach zespołu VUSec, nazwali swój atak NetCAT, co stanowi skrót od Network Cache ATtack. Poza tym wystosowali radę do Intel, w której rekomendują wyłączenie DDIO albo RDMA w niezaufanych sieciach. Naukowcy ostrzegają, że przyszłe ataki mogą pozwolić na kradzież innych wrażliwych danych i prawdopodobnie nawet wtedy, kiedy RDMA nie jest aktywne. Specjaliści radzą także producentom sprzętu, by ci bardziej przyłożyli się do ochrony mikroarchitekturalnych usprawnień, zanim zaczną je stosować w miliardach prawdziwych serwerów. Co więcej, uważają oni, że już na tym etapie NetCAT wydaje się być bardzo groźne, ale ich zdaniem może to być tylko wierzchołek góry lodowej i spodziewać można się kolejnych ataków bazujących na podobnych założeniach.   

VUSec poinformował Intel o ataku NetCATw czerwcu tego roku, ale niebieska ekipa dopiero wczoraj opublikowała zalecenie, jak radzić sobie z tym zagrożeniem. „Intel otrzymał informację o tym przypadku i uznał go za niskie ryzyko (CVSS wynik 2,6), głównie ze względu na złożoność, interakcję ze strony użytkownika i rzadki poziom dostępu, który wymagany byłby w tych scenariuszach, gdzie wykorzystywane są DDIO i RDMA” - tłumaczy przedstawiciel firmy. Rekomendacje Intela zawierają jednak wyłączenie DDIO i RDMA na zagrożonych CPU lub ograniczenie bezpośredniego dostępu do podatnych systemów z zewnętrznych, niezaufanych sieci. Poza tym, Niebiescy zalecają wykorzystanie modułów oprogramowania odpornego na ataki czasowe, ale VUSec kwestionuje skuteczność takich programów. Zamiast tego naukowcy zalecają przynajmniej wyłączenie RDMA na zagrożonych procesorach.        

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wykryto nową groźną lukę w serwerowych procesorach Intela

 0