Wyłączenie jednej funkcji obniża temperatury procesorów Intela. Bez utraty wydajności

Wyłączenie jednej funkcji obniża temperatury procesorów Intela. Bez utraty wydajności

MSI udostępniło nowe oprogramowanie układowe dla płyt głównych Intel z serii 600 i 700, które pozwala na wyłączenie funkcji CEP (Current Excursion Protection). Według informacji od producenta, wyłączenie CEP może przyczynić się do obniżenia temperatury procesora Intel 14. generacji Raptor Lake Refresh  bez K, nie wpływając negatywnie na jego wydajność.

MSI odkryło, że obniżanie napięcia układów Raptor Lake Refresh bez K może prowadzić do spadku wydajności, a główną przyczyną jest funkcja CEP. Jest to mechanizm ochronny, który zapobiega niestabilności w przypadku niedostatecznego napięcia dostarczanego do procesora. Obniżenie napięcia w układach Raptor Lake Refresh  bez K może wywołać aktywację CEP, co skutkuje ograniczeniem wydajności procesora poprzez jego dławienie. Testy przeprowadzone przez MSI wykazały, że procesory Core i9-14900 i Core i7-14700 mogą stracić nawet do 40% wydajności, gdy próbuje się obniżyć napięcie procesora z włączonym CEP. Po wyłączeniu tej funkcji układy Raptor Lake Refresh bez K zachowały pełną wydajność i pracowały w temperaturze nawet o 16 stopni Celsjusza niższej.

MSI wdraża nowe oprogramowanie sprzętowe ze zaktualizowanym mikrokodem Intela w dwóch falach. Pierwsza fala obejmuje płyty główne Z790 i B760, natomiast druga obejmuje płyty główne z serii B760 i 600.

Najwyższej klasy chipsety Intela z serii Z oraz procesory z serii K teraz obsługują wyłączanie funkcji CEP, co oznacza, że obniżanie napięcia procesora z serii K nie skutkuje utratą wydajności. Jednakże do najnowszej aktualizacji mikrokodu Intela wyłączenie CEP na innych SKU niż K nie było możliwe.

Dzięki najnowszej aktualizacji mikrokodu, możliwe jest teraz wyłączenie CEP na procesorach innych niż K oraz na płytach głównych z chipsetem innym niż Z. Niemniej jednak istnieją pewne ograniczenia. Nowy mikrokod umożliwia wyłączenie CEP jedynie na najnowszych procesorach Raptor Lake Refresh  bez K, Raptor Lake z serii K oraz Alder Lake z serii K. Starsze układy, w tym Raptor Lake bez K, niestety nie skorzystają z tej funkcji.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyłączenie jednej funkcji obniża temperatury procesorów Intela. Bez utraty wydajności

 0