Wyraźne spadki cen Ryzenów przed nadejściem drugiej generacji

Wyraźne spadki cen Ryzenów przed nadejściem drugiej generacji

W kwietniu na rynku wylądują procesory Ryzen drugiej generacji, które co prawda nie przyniosą rewolucyjnych zmian czy nadzwyczaj dużych wzrostów wydajności (na takie atrakcje będziemy musieli poczekać na architekturę Zen2), ale powinny stanowić odświeżenie zeszłorocznej oferty AMD.

Nowsze modele zapewnić mają usprawnioną optymalizację oraz nieco wyższe taktowania i wygląda na to, że AMD postanowiło wyczyścić zapasy magazynowe przed ich premierą, co przekłada są na spore spadki cen pierwszej generacji Ryzenów. Dla przykładu, flagowy model Ryzen 7 1800X na starcie kosztował blisko 550 EUR, w ciągu ubiegłego roku kwota ta powoli acz systematycznie spadała i pod koniec listopada producent zdecydował się nawet na spore podwyżki, ale była to tylko tymczasowa akcja, przez co ceny na początku tego roku wróciły do normy. Od stycznia jednak dość mocno spadają i obecnie osiągają nawet niższe poziomy niż w okolicach Czarnego Piątku - dla przykładu, obecnie w Europie zapłacić trzeba jakieś 310 EUR, a pod koniec listopada było to 340 EUR w przypadku najtańszych ofert. Spore obniżki zanotujemy także w naszym kraju, ponieważ Ryzen 7 1800X startował w Polsce w cenie 2499 PLN, a teraz kupimy go już za przeszło tysiąc złotych mniej (poniżej 1400 PLN).

Wygląda na to, że AMD czyści zapasy magazynowe przed nadejście drugiej generacji procesorów Ryzen

Guru3D

Dość jednoznacznie sugeruje to czyszczenie magazynów przez AMD przed nadejściem układów Ryzen 2 bazujących na 12 nm architekturze Zen+. Powyżej możecie zapoznać się z zestawieniem cen w Zachodniej Europie, przygotowanym przez portal Guru3D (ceny zawierają podatek VAT). Warto podkreślić, że obniżki dotyczą praktycznie całej serii procesorów Ryzen i co prawda Threadrippery zdają się dość stabilnie trzymać ceny, ale tu także odnotować można przeceny i 16-rdzeniowy model kupimy już za 860 EUR, 12-rdzenioiwy 1920X za 650 EUR, a 8-rdzeniowy 1900X za 385 EUR. Opłacalność niektórych układów jest naprawdę znakomita, wydaje się więc, że jest to idealny czas na zakup zeszłorocznych CPU AMD, zanim te znikną z półek zastąpione przez nowsze modele.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyraźne spadki cen Ryzenów przed nadejściem drugiej generacji

 0