Wyraźne spadki na rynku pamięci DRAM. Trend utrzymać ma się w 2019 roku

Wyraźne spadki na rynku pamięci DRAM. Trend utrzymać ma się w 2019 roku

Przeważnie narzekamy na rosnące ceny elektroniki i podzespołów komputerowych, co w ubiegłym roku szczególnie odczuwalne było w przypadku kart graficznych, a ostatnio mocno daje się we znaki, jeśli chodzi o procesory. Na szczęście nie wszystko drożeje i są podzespoły, na których możemy zaoszczędzić nieco pieniędzy. Chodzi tu w szczególności o pamięci NAND flash, które trafiają do dysków SSD (choć nie tylko) oraz moduły pamięci RAM. Mamy właśnie dobre wieści dla wszystkich, którzy planują rozszerzyć pamięć operacyjną swoich komputerów lub przymierzają się do zakupu nowych, szybszych modułów DDR4. Jak donosi bowiem Dramexchange (dział firmy analitycznej TrendForce specjalizujący się właśnie w rynku pamięci), tylko w ostatnim miesiącu odnotowano znaczący spadek cen w segmencie DRAM, a trend ten kontynuowany ma być w przyszłym roku.

Jak donosi bowiem Dramexchange, tylko w ostatnim miesiącu odnotowano znaczący spadek cen w segmencie DRAM, a trend ten kontynuowany ma być w przyszłym roku.

Wyraźne spadki na rynku pamięci DRAM. Trend otrzymać ma się w 2019 roku

Z danych pozyskanych przez Dramexchange wynika, że w październiku kontraktowe ceny pamięci DRAM dla PC mocno spadły, co wynikać ma m.in. z nadprodukcji i w zakończonych właśnie negocjacjach kontraktowych, najwięksi producenci zmuszeni byli do obniżenia stawek. Tym samym, średnia cena 4 GB modułu DRAM w czwartym kwartale bieżącego roku spadła średnio o 10,14% względem poprzedniego kwartału, kiedy to w USA wynosiła jeszcze 34,5 USD, a obecnie jest to 31 USD. Średnia kontraktowa cena dla 8 GB modułów również zanotowała podobny spadek (10,29%) względem trzeciego kwartału, kiedy za takie kości trzeba było jeszcze zapłacić 68 USD, a teraz jest to już 61 USD. Jako że nadmierna podaż ma się pogłębiać, DRAMeXchange nie wyklucza kolejnych spadków cen w listopadzie i grudniu.

Wyraźne spadki na rynku pamięci DRAM. Trend otrzymać ma się w 2019 roku

Grafika prezentująca spadek cen modułów G.Skill Ripjaws V Black 16 GB 3200 MHz CL16 (Źródło: Guru3D)

Co więcej, spadki 8 GB kości mają być większe niż w przypadku 4 GB modułów, ponieważ dostawcy pamięci DRAM są bardziej skłonni pozbyć się ich ze swoich magazynów (choćby ze względu na wyższe ceny). Ten sezonowy trend przełożyć ma się na końcowe produkty nie tylko na rynku PC, ale i serwerów oraz smartfonów. Trzeba też pamiętać, że ten kwartał jest kluczowy dla producentów, ponieważ ci będą chcieli się pozbyć nadwyżek magazynowych przed nowym rokiem, co jeszcze bardziej skłaniać może do obniżania cen, tym bardziej, że ich pozycja negocjacyjna nie jest najlepsza. Co więcej, DRAMeXchange prognozuje, że spadki cen w 2019roku mogą wynieść nawet 20% względem 2018 roku i po tym jak w trzecim kwartale bieżącego roku producenci pochwalić mogli się rekordowymi zyskami, tym razem będą musieli optymalizować koszty, by zapewnić sobie miękkie lądowanie w 2019 roku, szczególnie kiedy ceny spadać mają z kwartału na kwartał.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyraźne spadki na rynku pamięci DRAM. Trend utrzymać ma się w 2019 roku

 0