Wyrzucony szef OpenAI dołącza do Microsoftu. Będzie kierował rozwojem AI

Wyrzucony szef OpenAI dołącza do Microsoftu. Będzie kierował rozwojem AI

Współzałożyciel OpenAI, Sam Altman, który został usunięty ze stanowiska dyrektora generalnego w wyniku zamieszania w zarządzie, dołącza do Microsoftu, największego sponsora finansowego startupu.

Wraz z nim do Microsoftu przystępuje Greg Brockman, współzałożyciel i były prezes OpenAI, który również opuścił firmę po zwolnieniu Altmana. Emmett Shear, były dyrektor generalny platformy streamingowej Amazon Twitch, dołącza do OpenAI jako tymczasowy dyrektor generalny. „Nie możemy się doczekać współpracy z Emmettem Shearem” – ogłosił dyrektor generalny Microsoftu, Satya Nadella, w wpisie na X, poprzednio znanej jako Twitter. „Jesteśmy niezwykle podekscytowani perspektywą, że Sam Altman i Greg Brockman, wraz ze swoimi kolegami, dołączają do firmy Microsoft, aby kierować nowym zespołem badawczym w dziedzinie zaawansowanej sztucznej inteligencji”.

Microsoft jest największym inwestorem OpenAI. Nadella ogłosił, że Altman będzie dyrektorem generalnym „nowej grupy”, co zakończyło gorączkowe spekulacje o możliwym radykalnym zwrocie zarządu OpenAI i ewentualnym powrocie znanego przedsiębiorcy z Doliny Krzemowej.

chatgpt

Szczegóły zwolnienia Altmana w piątek pozostają niejasne. W komunikacie OpenAI wtedy stwierdzono, że Altman nie był wystarczająco „transparentny” wobec zarządu, co utrudniało pełnienie przez niego obowiązków. Ten niejednoznaczny język skłonił do wielu spekulacji. Brockman, jednak, opublikował bardziej konkretne informacje na platformie X. Podkreślił, że Altman został poinformowany o swoim zwolnieniu zaledwie kilka minut przed ogłoszeniem tej decyzji publicznie. Brockman sugeruje, że powodem zwolnienia było nieporozumienie Altmana z działem badawczym, na czele którego stoi inny współzałożyciel i główny naukowiec Ilja Sutskever.

Według Kary Swisher z CNN, która konsultowała się ze źródłami blisko związanymi z kryzysem, kluczowym czynnikiem był konflikt między Altmanem, który popierał bardziej agresywne podejście do rozwoju sztucznej inteligencji, a członkami zarządu OpenAI, którzy preferowali bardziej ostrożne działania. Altman nalegał na firmę, aby szybciej wprowadzała produkty na rynek i sprzedawała je z zyskiem. Jednak publicznie Altman od dawna ostrzegał przed zagrożeniami, jakie stwarza sztuczna inteligencja.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyrzucony szef OpenAI dołącza do Microsoftu. Będzie kierował rozwojem AI

 0