Wysyp przecieków na temat PS5 Pro. Zaufane źródła mówią o wydajności, specyfikacji i dacie premiery

Wysyp przecieków na temat PS5 Pro. Zaufane źródła mówią o wydajności, specyfikacji i dacie premiery

PlayStation 5 Pro to już praktycznie pewniak, a najnowsze przecieki zdradzają nam szczegóły specyfikacji konsoli, oczekiwany wzrost wydajności względem bazowego modelu oraz przybliżoną datę premiery. 

Jak donosi Tom Henderson z Insider Gaming, ostatnie doniesienia na temat specyfikacji PS5 Pro są prawdziwe, a Sony ma zamiar wprowadzić na rynek konsolę o nazwie kodowej „Trinity” jesienią tego roku. Najnowsze plotki ujawniły wiele informacji na temat możliwości graficznych i pomysłu Sony na technologię superrozdzielczości.

Sony podobno ma zamiar wprowadzić na rynek konsolę PS5 Pro o nazwie kodowej „Trinity” jesienią tego roku.

Wynika z nich, że APU w nowej konsoli rzeczywiście wyposażone jest w te same 8-rdzeniowe procesory, co w bazowym modelu, ale w nieco szybszej wersji. Jest to procesor oparty na architekturze AMD Zen 2 i oferować ma w tym przypadku prędkości do 3,85 GHz w tak zwanym trybie „High CPU Frequency Mode”.

PlayStation 5 Pro nadchodzi? Konsola Sony może zostać ujawniona już niebawem

Sony PlayStation 5 Pro (vs. PS5)

  • APU: Viola
  • CPU: 8 rdzeni Zen 2 o taktowaniu do 3,85 GHz (+10%)
  • GPU: 60 CU RDNA 3 (+67%)
  • Pamięć: 16 GB GDDR6 18 Gb/s (+28%)
  • AUDIO: Szybsze ACV (35%)
  • Dysk: 1TB

Insider Gaming powtarza ujawnioną niedawno przez Moore Law is Dead specyfikację układu graficznego, potwierdzając, że GPU otrzymało duży upgrade. Mówi się, że grafika będzie teraz opierała się na architekturze RDNA 3 i zaoferuje do 45% wyższą wydajność renderowania i 2-3 razy szybsze śledzenie promieni. Ponadto układ graficzny oferuje 60 jednostek obliczeniowych CU RDNA3, które powinny być taktowane do 2,18 GHz.

Układ graficzny będzie obsługiwał nową technologię tymczasowego skalowania o nazwie PSSR (PlayStation Spectral Super Resolution), która ma obsługiwać rozdzielczość 8K. Insider Gaming ujawnił ponadto, że zintegrowany układ graficzny będzie korzystał z traversal shaderów BVH8. Oznacza to, że PlayStation 5 Pro korzysta z silnika AMD RDNA 4 RT (ray tracing) nowej generacji, potwierdzając również, że RDNA 4 podwaja przepustowość na cykl, o czym nie wspomniano jeszcze w żadnej łatce typu open source - podaje informator znany jako Kepler. Traversal shadery BVH8 to 8-poziomowa hierarchia woluminów ograniczających dla ray tracingu w porównaniu z 4-poziomową hierarchią w procesorze graficznym opartym na RDNA 2 wewnątrz APU w PS5. Można zatem powiedzieć, że procesor graficzny PS5 Pro będzie hybrydą RDNA 3 z funkcjami RDNA 4.

Oczekuje się, że nowa konsola PlayStation 5 Pro będzie „tak konkurencyjna, jak to tylko możliwe”. Otrzymać ma także odłączany napęd płyt i domyślnie będzie wyposażona w pamięć masową o pojemności 1 TB. Obecnie konsola zadebiutować ma na jesieni 2024 r., a źródła twierdzą, że należy jej wypatrywać w listopadzie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wysyp przecieków na temat PS5 Pro. Zaufane źródła mówią o wydajności, specyfikacji i dacie premiery

 0