Wzrosła ilość gier wydanych na Steam. Jakie są dokładne statystyki?

Wzrosła ilość gier wydanych na Steam. Jakie są dokładne statystyki?

Zgodnie z najnowszymi informacjami, baza gier dostępnych na Steam osiągnęła właśnie poziom 30 tysięcy tytułów. Jednocześnie należy pamiętać, że przytoczona liczba nie obejmuje dostępnych na platformie dodatków czy oprogramowania, a tych jest ok. 21 tysięcy. Ponadto warto odnotować, jak wiele z tych produkcji zadebiutowało w ciągu dwóch ostatnich lat, według danych SteamSpy było to 9300 gier w 2018 roku i 6700 gier w 2017 roku, czyli w sumie 53% wszystkich dostępnych na platformie. Oczywiście zbiega się to w czasie z debiutem programu Steam Direct, który pozwolił również mniejszym deweloperom - po uiszczeniu stosownej opłaty - na publikację własnych projektów. Czy trend ten utrzyma się w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy? Trudno ocenić, ale wielu ekspertów oczekuje, że tak i w 2019 roku na Steam trafi około 10 tysięcy gier.

Na Steam do tej pory wydano około 30 tysięcy gier.

Wzrosła ilość wydanych na Steam gier. Jakie są dokładne statystyki?

A czy sama liczba 30 tysięcy powinna budzić nasze uznanie? Na App Store od Apple już w 2016 roku mogliśmy mówić o wyniku w okolicach pół miliona gier, więc sami oceńcie. Co więcej, od teraz Valve będzie tylko trudniej, bo konkurencji na rynku przybywa, a mowa  oczywiście o należącym do twórców Fortnite sklepie Epic Games Store, który zdaje się oferować deweloperem zdecydowanie korzystniejsze warunki. Mówiąc wprost, proponuje większy od konkurenta procent udziałów w przychodach ze sprzedaży produktów - 88% zysków trafi na konto twórców, a Epic zadowoli się pozostałymi 12% (dla przypomnienia, na Steam jest to 70 do 30, w przedziale 10-50 mln dolarów zarobku prowizja jest obniżona o 5%, a jeśli dany tytuł przekroczy 50 mln dolarów, to prowizja zostanie obniżona do 20%).

Epic Games Store doceniają jednak nie tylko mniejsi, ale i więksi deweloperzy pokroju Ubisoftu, który potwierdził wydanie The Division 2 wyłącznie na przytoczonej platformie. Użytkownicy również powinni na tym tylko zyskać, bo pojawienie się większej ilości sklepów z cyfrowymi grami oznacza najpewniej lepsze ceny i częstsze promocje, a poza tym zawsze dobrze jest mieć wybór. I co warto podkreślić, Epic Games Store chce zaproponować możliwie jak najwięcej gier, czyli pójść inną drogą niż obecne sklepy typu Origin czy Uplay, które ograniczają się do dystrybucji produktów pochodzących bezpośrednio od Electronic Arts i Ubisoftu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wzrosła ilość gier wydanych na Steam. Jakie są dokładne statystyki?

 0