Wzrost cyfrowej sprzedaży zmusza Gamestop do zamknięcia ponad 150 sklepów

Wzrost cyfrowej sprzedaży zmusza Gamestop do zamknięcia ponad 150 sklepów

Konsumenci coraz częściej sięgają po gry w formie cyfrowej. Na PC tak jest już od lat, a teraz do tego samego dochodzi na konsolach. Ma to także wpływ na tradycyjne sklepy, które tracą udziały w rynku. Firma GameStop musiała niedawno zamknąć ponad 100 swoich sklepów wyniku słabej sprzedaży.

GameStop to największa sieć sklepów z grami video na rynku amerykańskim (chociaż operuje także w Europie, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii). W przeciągu całego roku 2016 odnotowała spadek sprzedaży na poziomie 14%, a w okresie świątecznym wartość ta osiągnęła nawet pułap 19%. W wyniku tego przychody GameStopu zmalały w ostatnim kwartale zeszłego roku o 16% a wartość giełdowa firmy spadła o 12%. Jak podaje Wall Street Journal, zamkniętych zostanie około 2-3% z 7500 sklepów GameStopu w Stanach Zjednoczonych, czyli około 150-225 niesprecyzowanych lokali. Warto jednak wspomnieć, że premiera i sprzedaż Switch może okazać się bardzo korzystna dla firmy, jak i całej branży, odwracając zeszłoroczny bieg wydarzeń. Prezes GameStopu zaznaczył w niedawnym wywiadzie dla WSJ, że najnowsza konsola Nintendo ma potencjał na otworzenie rynku na nowych odbiorców w równie wielkim stopniu co swego czasu Wii.

Proporcje sprzedaży kopii fizycznych i cyfrowych gier wideo na platformach: PC, Xbox i PlayStation w USA

Mimo wszystko firma nie będzie teraz publikowała cokwartalnych prognoz finansowych, aby zminimalizować zamieszanie wokół inwestorów. Niezależnie od dalszego rozwoju wydarzeń, nie należy się spodziewać, że skończy się trend coraz częstszego sięgania po tytuły dystrybuowane drogą cyfrową. Na PC sprzedaż jest całkowicie zdominowana przez cyfrowe wersje gier i - przede wszystkim w USA - konsole również idą w tym kierunku. W roku 2015, jak podaje Statista, w USA 56% transakcji odbyło się za pośrednictwem platform takich jak Steam, Xbox Live czy PlayStation Network. Według SuperData, w 2016 ten segment rynku odnotował wzrost o kolejne 43% (co dawałoby łącznie 80% udziałów), choć należy zwrócić uwagę na odmienną metodologię badań tych dwóch firm analitycznych. Tak czy inaczej, niezależnie od sukcesu Switch, tradycyjnym sklepom, jak GameStop na pewno łatwiej nie będzie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wzrost cyfrowej sprzedaży zmusza Gamestop do zamknięcia ponad 150 sklepów

 0