Xbox Series X może otrzymać SSD o połowie wydajności dysku PS5

Xbox Series X może otrzymać SSD o połowie wydajności dysku PS5

Xbox Series X i PlayStation 5 będą pierwszymi konsolami wyposażonymi w dyski SSD i zdaniem wielu deweloperów zmiana ta będzie przełomowa, przede wszystkim w zakresie wczytywania danych i szybkości dostępu do nich. Wygląda jednak na to, że next-gen Sony może mieć w tym zakresie dużą przewagę nad nowym Xboxem. Z pierwszych doniesień wynika już, że PS5 wyposażone będzie w SSD, którego przepustowość będzie wyższa od jakiekolwiek SSD dostępnego na rynku PC, a zdaje się, że w przypadku prototypu Xboxa Series X sytuacja nie wygląda tak dobrze. Post na LinkedIn opublikowany przez byłego pracownika firmy Phison ujawnia kontroler, który zastosowany został w Xbox Scarlett i okazuje się, że układ ten wspiera sekwencyjne prędkości odczytu i zapisu danych na poziomie typowego nośnika PCIe 3.0 NVMe.

Post na LinkedIn opublikowany przez byłego pracownika firmy Phison ujawnia kontroler, który zastosowany został w Xbox Scarlett.

Xbox Series X może otrzymać SSD o połowie wydajności dysku PS5

Mowa tu konkretnie o układzie Phison PS5019-E19T, który jest budżetowym kontrolerem SSD zaprojektowanym z myślą o wykorzystaniu interfejsu PCIe 4.0. Nie wykorzystuje on pamięci cache DRAM i z racji tego, że w gruncie rzeczy bazuje on na standardzie PCIe 3.0, nie zapewnia wydajności jakiej oczekiwać można od nowego interfejsu. Phison podaje, że maksymalna prędkość odczytu dla PS5019-E19T wynosi 3700 MB/s, a zapisu 3000 MB/s, tymczasem nośniki wyposażone w zdecydowanie starszy PS5102-E12 dostarczają przeważnie odpowiednio 3400 MB/s oraz 3000 MB/s. Trzeba mieć jednak świadomość, że kontroler ten wykorzystany został w prototypie Xbox Scarlett, co oznacza, że niekoniecznie musi znaleźć się w finalnej wersji konsoli Xbox Series X i Microsoft może zdecydować się jeszcze na upgrade. Poza tym, nawet jeśli gigant z Redmond pozostanie przy tym rozwiązaniu, to wzrost wydajności względem obecnej generacji, gdzie znajdują się HDD, będzie ogromny.    

Jeśli zaś chodzi o PS5, to zdaje się, że Sony sięgnie po kontroler od Samsunga, który będzie zdecydowanie wydajniejszy. Koreański gigant pokazał próbkę swoich możliwości w tym zakresie na CES 2020, kiedy to zapowiedział dyski z serii 980 Pro oferujące niemal dwukrotnie wyższe prędkości sekwencyjne, co w przypadku układu Phison. Niewykluczone, że właśnie SSD stanowić będą największą hardware’ową różnicę między next-genami, ponieważ zarówno PS5, jak i Xbox Series X, bazować będą na CPU i GPU od AMD. W sieci pojawiają się jednak plotki, że Microsoft celować może w nieco wydajniejsze GPU od rywala.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xbox Series X może otrzymać SSD o połowie wydajności dysku PS5

 0